Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanadoğlu panelde konuştu

01.11.2009 15:53
Ergenekon örgütü ile bağlantısı" sorulan Kanadoğlu bakın nasıl bir cevap verdi...
Almanya'nın Bremen şehrinde Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından cumhuriyetin 86. yılı münasebetiyle düzenlenen "Yargı bağımsızlığı ve demokrasi" başlıklı panelde konuşan emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu yasama, yürütme ve yargının mutlaka ayrılması gerektiğini belirterek, "Katılımcı demokrasi insanları daha mutlu eder. Böyle olmazsa dikta tipi bir rejim oluşur." dedi.

Panelde yaptığı konuşmada ağırlıklı olarak AK Parti hükümetinin uygulamalarını eleştiren ve irticanın devleti ele geçiremeye çalıştığı tezini ileri süren Kanadoğlu, panel sonrası dinleyicilerin sorularını cevaplandırdı. Bir dinleyicinin "mevcut anayasa Türkiye'de darbeyi engelleyebilir mi?" sorusuna Kanadoğlu, "Hiç bir anayasa darbeleri engelleyecek güce sahip değildir. Darbeye teşebbüs edecek olanların bu niyetlerinden vazgeçmesi, bu darbeye karşı çıkacak olan yurttaşların ciddiyet ve samimiyetiyle doğru orantılıdır." cevabını verdi.

Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kalmasının şart olduğunu ama sınırlandırılması gerektiğini ifade eden Kanadoğlu, "Çünkü tamamen kaldırılması milletvekillerini sürekli her sözünden dolayı mahkeme kapılarından sürünmek durumunda bırakabilir. Ama demokrasiyi ortadan kaldırabilecek ve yüz kızartıcı suçlar bu hakkın içinde olmamalıdır. Dokunulmazlıklar kürsüde sınırsız olmalıdır ama zimmet, irtikap ve emniyeti suiistimal gibi suçları kapsayan bir dokunulmazlık asla düşünülmemelidir." şeklinde konuştu.

Ergenekon örgütü ile bağlantısı bir sorunun devamında "önünüzü nasıl görüyorsunuz?" sorusuna da ilginç bir cevap veren Sabih Kanadoğlu, "Sizin gibi görüyorum, yani göremiyorum." dedi.

Son günlerin en tartışmalı konusu açılımlara da değinen Sabih Kanadoğlu, "Eğer açılımlar Ankara'da kararlaştırılıyor, tartışılıyor ve kararlar orada alınıyor ve oradan hareketle uygulanıyor ise her açılım yararlıdır. Ama yapılan açılımlarda AB'yi veya Amerika'yı görüyor ve Ankara'yı göremiyor isek bu açılımlar için bağımsız ve güçlü bir Türkiye'yi beklememiz gerekiyor demektir." ifadeleri kullandı.

PKK'lı teröristlerin teslim olma görüntülerini ise çok ağır ifadelerle eleştiren Kanadoğlu "Eğer teröristler devlet töreni ile karşılanıp açılım yapılacaksa lanet olsun böyle açılıma." dedi.
Bu haber toplam 1212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri