Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanadoğlu istedi, düğmeye basıldı

30.07.2009 12:18
Sabih Kanadoğlu yeni katsayı düzenlemesinin kaldırılabileceğini söyledi. İstanbul Barosu da Danıştay'a uygulamanın iptali için dava açtı.
Cumhurbaşkanlığı seçimini krize sokan 367 formülünün mucidi Sabih Kanadoğlu'nun katsayı formülü de hayat buldu. Kanadoğlu'nun üniversiteye girişte fırsat eşitliği sağlayacak olan ‘katsayı engelini kaldıran düzenleme'nin Danıştay başvurulması halinde iptal edilebileceğine yönelik önerisini İstanbul Barosu hayata geçirdi.

‘ÖNCEKİ DOĞRUYDU'

İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın açıkladığı ve meslek lisesi öğrencileri ile mezunları arasında büyük sevince neden olan farklı katsayı puanı uygulamasıyla ilgili yürütmenin durdurulması ve iptali istemi ile Danıştay'a dava açtıklarını bildirdi.

Aydın ‘Gerekçemiz, özellikle önceki düzenlemenin doğru olduğuna ilişkindir. Meslek liseleri arasındaki farklı katsayı uygulamasının düz liseler ile arasında üniversiteye girişte eşitsizliğe yol açacağını düşünüyoruz. Bu düzenleme İmam Hatip'in önünü açmak için yapılmıştır. Bu kararın siyasi olduğu ayrıca hukuka aykırı bulunduğu düşüncesiyle Danıştay'a dava açtık' dedi. Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: YÖK'ün uygulaması doğrudan İmam Hatip mezunlarının istedikleri fakülteye girmesini sağlamaya yöneliktir' denildi.

EĞİTİMCİLER SIRADA

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli de YÖK'ün katsayı uygulamasının iptali için 60 gün içersinde Danıştay'a başvuracaklarını açıkladı. Adıbelli, çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1050 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri