Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanadoğlu'ndan milli iradeye tehdit

23.01.2010 18:59
Sabih Kanadoğlu, hükümetin anayasayı değiştirdiği takdirde, Anayasa Mahkemesi'nin yine devreye gireceğini söyledi.

Sabih Kanadoğlu, hükümetin Anayasa'yı değiştirmeye hakkı olmadığını belirterek, iktidarın değişkliğe muvaffak olması halinde Anayasa Mahkemesi'nin yine devreye gireceğini söyledi.

Balıkesir Barosu tarafından 90. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında 'Hukuk Devletinde Yargı Bağımsızlığı' konulu konferans düzenlendi. Salih Tozan Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa Sabih Kanadoğlu, YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ve Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Süheyl Batum konuşmacı olarak katıldı.
KANADOĞLU: BU İKTİDAR ANAYASAYI DEĞİŞTİREMEZ
Konferansta konuşan Sabih Kanadoğlu ise konuşmasında hükümetin Anayasa'yı değiştirmeye hakkı olmadığını öhe sürdü. Anayasaya göre Türkiye'nin demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirten Kanadoğlu, "Ancak Atatürk milliyetçiliğini unuttuk. Başlangıçtaki ilkeleri unuttuk. Başlangıçtaki ilkelerde laiklik vardır,güçlmerin ayrımı vardır. Bunları unutmamızın bizi demokrasiden çok uzağa attığını unuttuk. Bir kişi partisine egemen ve yasama yürütme ondadır. Büyük çabası yargının da onun emrine girmesidir. Bu demokratik devlette olmaz." diye konuştu.

Tekel işçilerinin yaşadığı olayların Türkiye'nin sosyal devletten çıktığının göstergesi olduğuna ileri süren Kanadoğlu şöyle devam etti: "Türkiye'de adalet ve hukuk reformu, Anayasa değişikliği yapılmalı. Ancak laik cumhuriyetin odağı olduğu Anayasa Mahkemesi tarafından ilan edilen partinin anayasa değişikliği yapmaya hakkı yoktur. Bunun Türkiye'ye yeni kayıplar getireceği ortadadır. Hukuka sahip çıkma mücadelesi sonuna kadar yapılacak. İşine gelince bağımsız yargı, işine gelmeyince siyasi karar diyeceksiniz. Bu hukukla bağdaşmaz."

İktidarın Anayasa değişkilğinde muvaffak olması halinde Anayasa Mahkemesi'nin yine devreye gireceğini iddia eden Kanadoğlu, "Unuttukları şu var. Hukuk devleti ilkesine aykırılıkta Anayasa değişikliğini yaparsanız yapın. Anayasa Mahkemesi iptal eder, kurtulamazsınız. Şimdi siz taslaktaki gibi hukuk devleti ilkesine aykırı HSYK oluştursanız da bu hukuksuzluktan iptal edilir, edilmelidir de. Kendi iktidarının çıkarını düşünen kişilerin biz AB'nin isteklerini yerine getiriyoruz demeleri kaba bir yalandır. Korku imiparatorluğunun olduğu bir yerde çağdaşlıktan bahsedilemez. Yolsuzlukların önlenmesi için dokunulmazlıkların sınırlandırılması lazım. Basın üzerine kurulan baskıyı da göz önüne alırsak çağdaş demokrasiden bahsedilemez." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri