Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanadoğlu'na iddianame şoku

19.07.2009 12:11
Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan 3. iddianamenin yazımının bittiği ve son rötüşların yaptığı belirtildi.
Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan 3. iddianamenin yazımının bittiği ve son rötüşların yaptığı belirtilirken, 10. dalga operasyonda evinde arama yapılan Yargıtay eski Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun da iddianamede ‘şühpeli' olarak yer aldığı öğrenildi.

İddianameye Kent Otel toplantıları da alınırken, toplantılara 13 kez katıldığı ortaya çıkan HSYK üyesi Ali Suat Ertosun hakkında görevi nedeniyle soruşturma yapılamadığı belirtildi.

3 YÖNETİCİ DAHA GELİYOR

3. iddianamede son anda bir değişiklik olmazsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Bedrettin Dalan, Başkent Üniversitesi Kurucu Rektörü Mehmet Haberal ve Türk Metal Sendikası eski Başkanı Mustafa Özbek'in ‘örgüt yöneticisi' olarak suçlanacağı ifade ediliyor. 10, 11 ve 12. dalga operasyonları kapsayacağı belirtilen iddianamenin en belirgin özelliği, Ergenekon'un hücre yapılanması ve eylemlerinin, Sivas ve Başbağlar katliamlarına ilişkin yeni belgelerin bulunması. İşte üçütncü iddianameden satır başları:

HÜCRE HÜCRE ERGENEKON

Ergenekon'un 50'yi aşan hücre yapılanması ve faliyetlerine yer verilecek. ‘İbrahim Şahin liderliğindeki çoğu özel harekatçı polisler ve genç subaylardan oluşan 12 hücre', ‘Kemal ve Neriman Aydın liderliğinde Karargah Evleri hücresi', ‘MİT hücresi''ve ‘Kuvayı Milliye içindeki hücre' gibi birbirinden ayrı hücre yapılanmalarının ele alındığı iddianamede, özellikle Şahin'in hücresine bağlı grupların Ermeni cematinin önde gelen isimleri ile Alevi dernekleri liderlerine yönelik suikast planlarına dikkat çekiliyor.

4 SAATLİK YENİ GÖRÜNTÜ

Sivas katliamının Ergenekon ile bağlantısını ortaya koyan ve daha önce ortaya çıkmayan 4 saatlik bir kamera görüntüsüne yer veriliyor. Sivas katliamının, Ergenekon davası sanığı Veli Küçük'le olan bağlantısının işlendiği belirtiliyor.

CEPHANELİKLER İDDİANAMEDE

Ergenekon cephaneleri anlatılacak. Ankara Gölbaşı ve Zir Vadisi ile Sapancada ele geçirilen cephanelerin anlatıldığı iddianamede Poyrazköy cephaneliğinden de bahsedilecek. Ancak Poyrazköy cephaneliği ve cephanelikle ilgili tutuklanan muvazzaf subaylar 4. iddianameye bırakılacak.

KENT OTEL TOPLANTILARI

Kent Otel Toplantıları, Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un ‘darbe planları'nın bir parçası olarak iddianamede. Toplantılara katılan HSYK üyesi ve soruşturmayı yürüten savcıların ‘amiri' konumundaki Ertosun hakkında ‘izin şartı' olduğu için bir işlem yapılmadığı belirtiliyor.

CUMHURİYET EVLERİ

12. Dalgada ortaya çıkan ‘Cumhuriyet Evi' oluşumundan da iddianamede bahsedildiği belirtildi. Ayrıca ÇEV'in PKK sempazinı olan ve molotof kokteyleri atan öğrencilere burs verildiği de iddialarının da 3. iddianameye girdiği belirtiliyor.

TUNCER KILINÇ DA İDDİANAMEDE

3. iddianamede, MGK eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç, eski rektörler, ‘Karargah Evleri' yapılanması içinde yer alan subaylar, özel harekatçı polisler, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ağırlıkta
Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri