Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanal 7 açıklaması yaptı

15 Eylül 2008 / 14:44
Sermaye Piyasası Kurumu , CHP'nin gündeme getirdiği, Kanal 7 incelemesinin sümen altı edildiği iddiası ile ilgili açıklama yaptı.
Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), Kanal 7 incelemesinin sümen altı edildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.


Kurum'dan yapılan açıklamada, Kanal 7 ile ilgili olarak hazırlanan inceleme raporunda yaptırım önerisinde bulunulmadığı ve konunun usulünce karara bağlandığı savunuldu.


SPK, Başkan Turan Erol'un eski danışmanı, yeni Hukuk İşleri Daire Başkanı olan Barış Akgül'ün sicilde usulsüzlük yaptığı ve kriterleri karşılamadığı halde göreve atandığı ve bu konunun Kanal 7 olayı ile bağlantısının bulunduğu iddialarına da yanıt verdi.


Açıklamada, “Farklı çevrelerin yalan ve yanlış yönlendirmeleriyle görev yapmakta olan kamu görevlilerinin baskı altına alınmaya çalışılmasının ve karar alma mekanizmaları açıkça düzenlenmiş bulunan; teknik ve tarafsız bir bağımsız idari otorite olan Kurulumuzun bu şekilde yıpratılmaya çalışılmasının kamu yararına ve ülke menfaatlerine yönelik olmadığı açık olup, bu konuda gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir” denildi.

-BEKLEYEN İNCELEME VE SUÇ DUYURUSU YOK-

SPK, CHP tarafından kamuoyu gündemine taşınan Kanal 7 ile ilgili dosyanın sümenaltı edildiğini iddialarına karşı yazılı açıklama yaptı. Kanal 7 kastedilerek bir televizyon kanalı için yapılan incelemeye işaret edilen açıklamada, bahse konu incelemenin 2004 yılında başlatıldığı ve yaklaşık 14 ay önce karara bağlandığı ifade edilerek, “Konuyla ilgili bekleyen bir inceleme ya da yapılması gereken bir suç duyurusu bulunmamaktadır” denildi.


İncelemenin konusunun "halka arz faaliyeti"nin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği olduğu kaydedilen açıklamada, “Uzman raporunda, iddia edilenin aksine, bu konuda somut bir tespite ulaşılamamış ve herhangi bir yaptırım ya da suç duyurusu önerisinde de bulunulmamıştır” denildi.
İncelemenin yapılması için gerekli bilgi ve belgelerin verilmediği iddiasının gerçeği yansıtmadığı savunulan açıklamada, incelemenin ilerleyen aşamalarında, konunun aydınlatılmasına yönelik gerekli bilgilerin temin edildiği ve bu bilgiler ışığında Kurulca karar alındığı belirtildi.
Kurul Karar Organının, SPK idari yapılanması içinde en üst düzeyde yer aldığı ve Sermaye Piyasası Kurulu adına karar alma yetkisine sahip olan tek organ olduğu anlatılan açıklamada, karar alınma sürecinde uzman rapor ve görüşleri, konuyla ilgili Daire görüşü, gerek duyulması halinde Hukuk İşleri Dairesi de dahil olmak üzere diğer dairelerin de görüşlerinin Karar Organı tarafından değerlendirildiği ve 7 üyeden oluşan Karar Organı tarafından konuyla ilgili karar verildiği kaydedildi.

-"HUKUK İŞLERİ ATAMASININ KANAL 7 İLE İLGİSİ YOK"-

Bu konuda alınan kararın tüm üyelerin oybirliği ile alındığı vurgulanan açıklamada, SPK Başkanı Turan Erol'a başkanlığa yeni atandığı dönemde danışmanlık yapan, ardından Hukuk İşleri Daire Başkanlığına getirilen Barış Akgül ile ilgili iddialara da yanıt verildi. Akgül'ün Hukuk İşleri Daire Başkanı olma kriterlerini karşılamadığı, ayrıca sicilde düzeltme ile sahtekarlık yaptığı iddiaları bulunan Akgül'in Kanal 7 olayı ile ilişkilendirildiği iddialar için isim verilmeksizin şu değerlendirmede bulunuldu:
“Hukuk İşleri Dairesi Başkanı ataması ile iddiaya konu görüş arasında bir bağlantı kurulması mümkün olmayıp, ayrıca anılan atamanın hukuka uygun olduğu yönünde teftiş raporları ve kesinleşmiş yargı kararları bulunduğundan Anayasa madde 138 uyarınca herhangi bir açıklama yapılması mümkün bulunmamaktadır. Farklı çevrelerin yalan ve yanlış yönlendirmeleriyle görev yapmakta olan kamu görevlilerinin baskı altına alınmaya çalışılmasının ve karar alma mekanizmaları açıkça düzenlenmiş bulunan; teknik ve tarafsız bir bağımsız idari otorite olan Kurulumuzun bu şekilde yıpratılmaya çalışılmasının kamu yararına ve ülke menfaatlerine yönelik olmadığı açık olup, bu konuda gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir.”
Kaynak:
Bu haber toplam 9802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri