Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanal 7: Avrupa yayınımız sürecek

13 Kasım 2008 / 18:47
Alman hükümetinin, Kanal 7 INT'in yayın ruhsatını iptal etmesi üzerine Kanal 7 Yönetim Kurulu, "Biz bu ülkede bir ilki gerçekleştirmiştik" dedi ve ekledi.
Eyalet Medya Kurumları Denetim Komisyonu (ZAK) tarafından bugün yapılan açıklamada, merkezi Frankfurt kentinde bulunan "Euro 7 Televizyon ve Pazarlama GmbH" adlı yayın kuruluşunun, yayın haklarıyla ilgili kuralları büyük ölçüde ihlal ettiği bildirildi.

Açıklamada, bu yayın kuruluşunun gelecekte televizyon programlarını ne personel açısından, ne de maddi açıdan yasal kurallara uygun olarak hazırlayabilecek durumda olduğu ifade edildi.

Programların sorumluluğunun artık Almanya'da üstlenilmediği belirtilen açıklamada, bunun yanı sıra eski kuruluş çalışanlarının da hapis cezalarına çarptırıldıkları hatırlatıldı.

ZAK'ın program denetimleri sırasında söz konusu yayın kuruluşlarının Almanya'da yayımladıkları programların Türkiye'deki programlarla büyük ölçüde benzerlik gösterdiği, yayın kuruluşlarının merkezlerine yapılan ziyaretlerde de herhangi bir yöneticiye rastlanmadığı kaydedildi.

Frankfurt'taki denetimler sırasında eski bir kuruluş yöneticisinin de soruşturmalar kapsamında tutuklandığı bildirildi.

Söz konusu yayın kuruluşlarına yayın ruhsatlarının 13 Mart 2007 tarihinde Hessen Eyaleti Medya Kurumu tarafından verilmiş olduğu hatırlatıldı.

KANAL 7 YÖNETİM KURULU'NUN AÇIKLMAMASI

"Alman Eyalet Medya Kurumları Denetim Komisyonu (ZAK) tarafından, Kanal 7 INT’in ülke genelinde yayın ruhsatlarının iptali üzerine yapılan açıklama:

Başta Kanal D, Show, atv ve Star televizyonları olmak üzere Avrupa’ya yayın yapan hiçbir Türk televizyonunun Almanya’dan alınan yayın ruhsatı bulunmuyor. Durum böyle iken Kanal 7, bu ülkeden Avrupa’ya yaptığı yayınlar için 13 Mart 2007’de lisans alan ilk Türk yayın kuruluşu oldu.

İptal edilen yayın ruhsatı, Kanal 7 INT’in yayınlarını hiçbir şekilde etkilemeyecek, yayınlarımız, bu karardan sonra da diğer Türk televizyonları konumunda devam edecektir.

Hal böyle iken, bugüne kadar Alman yasalarına aykırı hiçbir yayın yapmayan ve bu konuda hiçbir uyarı almayan Kanal 7 INT yayınlarının durdurulması kararı, ilgili Alman makamlarının evrensel hukuk kurallarına aykırı olarak basın özgürlüğünü ihlal ettiklerini ve iyi niyetli bir yaklaşım içerisinde olmadıklarını göstermektedir.

Bu konudaki yasal haklarımız sonuna kadar kullanılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Kanal 7 Yönetim Kurulu"aa / Haber 7
Kaynak:
Bu haber toplam 1024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri