Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Fatmagül suçlu görüldü, cezayı yedi!

23.09.2010 13:46
Kanal D'de, 'Fatmagül'ün Suçu Ne?' dizisindeki tecavüz sahnesi nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na izleyicilerden şikayet yağdı.

Medyafaresi'nin haberine göre, 16-21 Eylül 2010 tarihleri arasında izleyicilerden gelen toplam 4 bin 272 şikayetin 2 bin 920'sini, bir başka deyişle yüzde 68'ini, "Fatmagül'ün Suçu Ne?" adlı diziyle ilgili şikayetler oluşturdu.

Aynı dönemde ATV'de ilk bölümü yayınlanan "Kılıç Günü" adlı diziye de 455 (yüzde 11) şikayet geldi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu uzmanlarının her iki diziyle ilgili olarak hazırladıkları raporlar, dünkü Üst Kurul toplantısında ela alındı.

Üst Kurul, "Fatmagül'ün Suçu Ne?" adlı dizide yer alan tecavüz sahnesi nedeniyle 3984 Sayılı Yasanın 4. Maddesinin; kadınlara, güçsüzlere, özürlülere ve çocuklara karşı şiddetin ve ayrımcılığın teşvik edilmemesine ilişkin (u) bendi ile gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği zaman ve saatlerde yayınlanmamasına ilişkin (z) bendinin ihlali gerekçesiyle Kanal D'ye uyarı cezası verilmesini kararlaştırdı.

3984 Sayılı Yasanın 33. Maddesi gereğince, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, yayın ihlalleri söz konusu olduğunda, önce ihlalin yapıldığı programa uyarı cezası veriyor. İhlalin tekrarı halinde, sırayla, 1 ile 13 kez arasında program durdurma, idari para cezası, yarı yarıya artırılmış para cezası uygulanıyor.
 

Kaynak:
Bu haber toplam 1310 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri