Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birand, Dündar'ı adeta yerin dibine soktu

22.01.2010 01:22
Mehmet Ali Birand, Ayşenur Arslan'ın CNNTürk'te hazırlayıp sunduğu Medya Mahallesi Programı'nda Uğur Dündar'a isim vermeden ama açık adres göstererek ağır sözlerle yüklendi

 

Mehmet Ali Birand, Ayşenur Arslan'ın CNNTürk'te hazırlayıp sunduğu Medya Mahallesi Programı'nda Uğur Dündar'a isim vermeden ama açık adres göstererek ağır sözlerle yüklendi. 

Balyoz Planı konuşulurken, Ayşenur Arslan kendi isminin de TSK'yla işbirliği yapacak gazeteciler arasında geçmesine tepki gösterdi ve Taraf Gazetesi'nin bunu yayınlamasının bir çeşit andıç olduğunu söyledi.

Konuğu Mustafa Bumin bunun andıç olmadığını söyleyince Arslan sözünü keserek Mehmet Ali Birand'a telefon bağlantısı yaptı. Ancak Birand'tan da istediği desteği bulamadı.

Arslan bu kez Birand'a “Sizi andıçladıklarında ben ATV'deydim, Ali Kırca'yla beraber biz andıç haberinde sizin isminizi kullanmadık” dedi.

Bunun üzerine Birand, “siz kullanmadınız etik davrandınız ama şu an çalışmakta olduğum Kanal D o dönem isimlerimizi açık açık verdi” dedi.

O dönem Kanal D'de Uğur Dündar çalışıyordu ve Dündar, Andıç'ı yayınlayan ilk kişiydi. Hatta Andıç Hürriyet ve Sabah'a yapışsa da aslında ilk yayınlayan Dündar'dı.

Dündar askerden gelen andıcı kendi deyimiyle “soruşturmacı gazetecilik” süzgecinden geçirmeden ekrana taşıdı.

24 Nisan akşamı Kanal D'nin haber bülteninde Uğur Dündar, bazı gazetecileri teşhir etti ve bu gazetecilerin PKK'ya yardım ettiğini açık açık anlattı. Ertesi gün 25 Nisan'da ise Hürriyet ve Sabah''ın başlıklarında Mehmet Ali Birand ile Cengiz Çandar'ın PKK ile işbirliği yaptığı anlatılıyordu. 

Yani tetiği ilk çeken Dündar'dı ve Birand bunu unutmamış olmalı ki, bugün tekrar Dündar'a ağır biçimde mazisindeki bu utanç vesikasını tekrar hatırlattı ve yüzüne çarptı. 

Cengiz Çandar o günleri şöyle anlatıyor:

"Bu haber 25 Nisan 1998''de bir pazar günü Hürriyet ve Sabah'ta manşetten yayınlandı. Bir gün önce de 24 Nisan gecesi, Kanal D'nin ana haber bülteninde bu haber, Uğur Dündar tarafından iddia edilerek değil, teyiden okundu. Kanal D, Uğur Dündar, Hürriyet ve Sabah yöneticileri bu haberin nereden geldiğini biliyorlardı. İsim olarak bana hiçbir zaman söylenmedi ama iki ismi ben de kesinliğe yakın derecede biliyorum. Bunlar Çevik Bir ve Erol Özkasnak. Biri Genelkurmay 2''nci Başkanı, diğeri Genelkurmay Genel Sekreteriydi. Bu iki ismi biliyordum."

Bugün Taraf'ın yayınladığı listede Uğur Dündar da “işbirlikçi” gazeteciler arasında geçiyor. 

AKTİF HABER

 


 

Bu haber toplam 2804 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri