Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanaltürk bilmecesi?

26 Ağustos 2008 / 17:21
Herkes yeni dönemde Kanaltürk'ün nasıl olacağını merak ediyor. Kanal'ın başına geçen isim buna ve Baykal'a "kanalım emrinizde" dediği iddiasına cevap verdi.
Turktime'dan Talat Atilla ve Ersin Tokgöz'ün yaptığı ropörtajın ilgili bölümleri:TURKTIME: Kanaltürk herkesin televizyonu olacak dediniz… Bu nasıl olacak? Kanaltürk'ün patronajı muhafazakar. Herkesin kanalı olabilmesi için patronajın da Türkiye'nin tüm yelpazesini kucaklayan bir ruhsal veri tabanı olması gerekmez mi?FATİH KARACA: Patronların siyasi görüşleri olabilir, bir yerlere sempatisi olabilir ama kendi düşünce yapısını ve ideolojisini bir medya organına bütünüyle aktarmaya hakkı yoktur. Bu kanallar sonuç itibariyle ticari kuruluşlardır. Yarın gelir-gider dengesini kuramazsanız, masraflarınız kadar reklam alamazsanız, ne kadar güzel yayın yaparsanız yapın mutlaka bir yerde başarısız olmaya mahkûmsunuz. Biz Türkiye'nin kanalı olacağız derken gerçekten bizim ideolojik yönden değil yayıncılığın gerekleri çerçevesinde yayıncılık yapma isteğimizi ortaya koymak istedim. Biz ağırlık itibariyle genel bir kanalız. Kanaltürk haber yayıncılığı yapan bir kanal değil. ATV'de, Kanal D'de, Show'da ne varsa bizde de onlar olmalıdır. Bu aşamada sadece şu fark olabilir; Reklam gelirlerimiz istenen seviyede olmadığı için bazı yüksek maliyetli programlardan vazgeçmek zorunda kalabiliriz.TURKTIME: Nedir bunlar?

FATİH KARACA: Haziran 2009'a kadar henüz günlük rating ölçümlemesine girmeyeceğimiz için dizi gibi pahalı yapımlara girmeyeceğiz. Biz yüksek maliyetli işler değil, halkın gerçekten beğenebileceği daha uygun maliyetli işler yapacağız. Film, eğlence, yarışma, farklı şekildeki haber programları yayınlayacağız. Bunların hepsinin gelir gider dengemize uygun olmasına dikkat edeceğiz ama biz diğer kanalların yaptığı gibi çok yüksek maliyetli prodüksiyonlar yapıp sonra da pardon biz bundan vazgeçtik gibi bir yanlışa da düşmeyeceğiz.TURKTIME: Kanaltürk'ün Tuncay Özkan'la örtüşen bir imajı var. Bu imaj Kanaltürk'ü merkeze çekme noktasında sizi zorlamayacak mı?

FATİH KARACA: Zorlamaz… Tuncay Özkan 2004 yılında kanalı ilk kurduğunda Türkiye'nin geneline hitap eden bir program yayıncılığı gerçekleştirdi. Belki son bir yılda Tuncay Özkan'ın siyasi duruşundan kaynaklanan bir rota değişikliği söz konusu olabilir ama Kanaltürk 2004 yılında merkeze yakın, AB grubunu hedefleyen, daha özel bir kanaldı. Eski Kanaltürk izleyicisini de bizim izleyicimiz olmasını engellemeyecek bir yayın çizgisini ortaya koymak ama ratingimizi artırmak için eski seyircilere ilave yeni seyirciler de getirmek için çalışıyoruz.

“BİZ KİMSEYİ İŞTEN ATMADIK, ONLAR KENDİLERİ AYRILDI!”

TURKTIME: Çalışanlar tarafından yeni yönetime içeriden bir direnç gösterildi mi?

FATİH KARACA: Biz bütün eski çalışanları kucakladık. Hatta eski yöneticilerin görevde kalmalarını istedik. Bunların başında kanalın genel müdürü Kerimcan Kamal vardı. Ama kendisi bunu uygun göremeyeceğini belirtip bu anlamda affını istedi. Üst düzey yöneticiler kendi istekleriyle ayrıldılar. Ama altta çalışan bütün arkadaşlarımız kucakladık. Önemli bir bölüm bizimle çalışmaya devam ediyor. Hiç olumsuz bir yapıyla karşılaşmadık. İnsanlar yayıncılık yapmak, evlerine ekmek götürmek istiyorlar. Bu insanlar emekçi, bu işe gönül vermiş insanlar. Sonuç itibariyle patronlarının şu ya da bu olmasından öte yapılan yayının doğru olup olmaması ile ilgililer. Kimseden olumsuz bir mesaj, bir yanlış anlaşılmaya neden olacak davranış biçimi görmedik.TURKTIME: Tuncay Özkan gelip Kanaltürk'te program yapmak istese yaptırır mısınız?

FATİH KARACA: Tuncay Özkan'ın böyle bir şeyi talep etmesi mümkün değil. Kendi yolunu kendisi seçti ve kendisi de bir kanal olma yolunda. O böyle bir şeyi düşünmeyeceği için senaryolar üzerine bir cevap vermek de istemem. Bizim kanalımızda artık ağırlıklı olarak genel kanal izi göreceksiniz. Habere ağırlık vermek için haber kanalı oluşturacağız.

“İZLEYİCİMİZİ 2 AYDA YÜZDE 300 ARTIRDIK!”TURKTIME: Bu zor bir denge. Eski seyirciler siyasi duruşu belli bir kitle. Yeni sahipler duruş olarak bu seyircilere ters. Yeni sahiplerle eski seyircileri kaybetmemeyi nasıl başaracaksınız?FATİH KARACA: Bizim yaptığımız iş genel televizyonculuk. Bugün diğer genel kanallara baktığınızda orada herkesin izleyebileceği programlar, o geniş yelpazeyi görürsünüz. Bizim burada yapmaya çalıştığımız tam da budur. İnsanların çeşitli siyasi fikirleri olabilir. Ama mesela Telegol programını seyretmesine ne engel olacak? Mesele burayı bir siyasi platform gibi değil genel kanal yapılanmasına sokmakta. Reklam alabilmenin yolu kanalı tüm kişilere hitap edebilecek bir yapıya sokabilmekte. Bizim hedefimiz sadece AB grubunun izlediği bir kanal olmaktan tüm kişilerin izlediği bir kanal haline getirmek.

TURKTIME: Bu anlamda bir geri bildirim aldınız mı? Bunu somut olarak ne kadar başardınız?FATİH KARACA: Biz kanalı aldığımızda retingimiz 0.2 idi. Biz çok büyük bütçeler kullanmamamıza rağmen Haziran 16'da başladığımız bu yayın formatıyla ilk ay 0.4'e, temmuz ayında da 0.7'ye çıkardık. Yaklaşık yüzde 300'e tekabül edecek bir izleme oranı artışı yakaladık. Günlük rating ölçümlememiz yok. Onun için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bizim gibi kanallar AGB tarafından aylık ölçümlemelere tabi tutuluyor. Biz de o konuda talepkarız. Bizim öncelikli hedefimiz 0.7 olan sharemizi yıl sonuna kadar 1 noktalarına çıkarmak. Bunu da çok büyük bütçeler harcamadan gerçekleştirmeye çalışıyoruz. 1 share bugün Türkiye'nin birçok kanalının hedeflediği bir rakamdır. Kanalın 0.2'den 1 share ulaşması 5 kat izleyici artışıdır. Bu da bir yıllık hedef için yerinde bir hedeftir. Bizim daha sonraki hedefimizi Haziran 2009 sonuna doğru söyleyebiliriz. O zaman günlük dakikalık rating sistemine gireceğiz. AGB'nin tam müşterisi olacağız.


“GEÇMİŞTE ELEŞTİRDİM AMA ŞİMDİ HEDEFLERİM O SİSTEME GÖRE!”TURKTIME: Geçmişte çok eleştirdiğiniz AGB hakkında bugün hiç de olumsuz konuşmuyorsunuz, tam anlamıyla müşterisi olacağınız günü bekliyorsunuz. Yine RTÜK başkanıyken eleştirilerinizden nasibini alan kadın programları Kanaltürk'te ağırlıkta. Bu paradoksu nasıl açıklıyorsunuz?

FATİH KARACA: Haklısınız, bu bir paradoks. Geçmişte RTÜK başkanı olarak acımasızca eleştirdiğim, hatta mutlaka değişmesi gerektiğini ifade ettiğim rating sistemini bugün ben de savunmak zorundayım. Bugün bütün reklam verenler, reklam verirken bu ölçüleri dikkate alıyorlar. Başka bir ölçü yok. Yeni alternatif rating sistemi yoksa bir kanal yöneticisine düşen bu sistem içerisinde ratinglerini artırmak ve bu sistem içinde gelişmeye devam etmektir.TURKTIME: Bu biraz da muhalefetteyken eleştirip iktidara gelince sistemin sistemi devam ettiren siyasetçilerin tavrı gibi değil mi?

FATİH KARACA: Bakın… İnsana ait hiçbir şey kimseyi şaşırtmasın. İşin içinde insan varsa her şeye hazırlıklı olmak lazım. Dediğiniz doğru; RTÜK Başkanı olarak sistemin yanlışlığını defalarca söyledim, değişmeli dedim, kadın programları için nasıl feryat ettiğimi hepiniz hatırlıyorsunuz. O dönemde medyanın nasıl hedefi oldum, nasıl acımasız eleştirildim, aleyhimde nasıl kampanyalar yapıldı hepsine şahitsiniz. Ama bugün masanın bu tarafındayım. Artık düzenleyici bir kuruluşun başkanı değil düzenlenen medyanın içinde bir temsilciyim. Aynı sizin dediğiniz gibi muhalefette farklı konuşup iktidara geldiği zaman iktidar araçları içinde bazı şeyleri savunmak zorunda kalmak gibi burada da bu sistemden memnun olmayıp gereklerini yerine getirmek zorunda kalabilirsiniz. Ben de bu sistemin içinde kendime hedefler koyuyorum.

TURKTIME: Kanaltürk ülkenin ne kadarında izleniyor? Bazı problemler olduğunu duyuyoruz…

FATİH KARACA: Aslında uyduda olan kanallar Türkiye'nin her yerinde izleniyor. Biz de uyduda olduğumuz için her yerde izlenebiliyoruz. Karasal vericiler anlamında Türkiye'nin çok büyük bir bölümünde yayınımız yok. Eskisi gibi karasal antenler çok bağlayıcı değil. Bu hukuki bir süreç, o konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Ama 2 milyon aboneli Digiturk'te, 1 milyona yakın abonesi olan D-Smart'ta, resmi verilere göre 30 milyon olan çanak antende varız. Böyle baktığımızda Türkiye'nin her yerinde varız. Şu an RTÜK dijital karasal yayına geçme hazırlığı yapıyor. Kanaltürk de dijital yayını gerçekleştirecek Anten A.Ş.'nin geçmişte olan ortaklığını devraldığımız için dijital yayıncılığa geçildiğinde Türkiye'nin bütün bölgelerine karasal olarak ulaşmış olacağız.FATİH KARACA BAYKAL'A “KANALTÜRK SİZİN EMRİNİZDE” DEDİ Mİ?TURKTIME: Başbakan Erdoğan ile hukukunuz nasıl? En son ne zaman görüştünüz?

FATİH KARACA: Sayın Başbakan'ı en son RTÜK başkanıyken ziyaret etmiştim. Ondan sonra bir araya gelme imkanımız olmadı. Bir de Star gazetesinin başındayken diğer gazeteci arkadaşlarla birlikte Malezya'da bir arada olmuştuk.TURKTIME: Bu kadar seyrek görüşmeniz özel bir ilginizin olmamasından mı kaynaklanıyor, konjonkturel bir duruş mu yoksa hükümet mi size mesafeli?

FATİH KARACA: Sayın Başbakan yoğun bir tempoyla çalışan birisi. Star Gazetesi'ndeyken görevim gereği kendisiyle temas ettik. Daha sonra ayrıldım, üniversiteye geldim hocalık yaptım. O süreç içerisinde zaten bir araya gelme imkanımız olmazdı. Şimdi de 2,5 aydır Kanaltürk'ün başındayım. Tabii ki bundan sonraki programlarımıza başbakanı da ana muhalefet partisi liderini de davet edeceğiz. Siyasetteki bütün önemli aktörlere ulaşacağız. Randevu taleplerinde bulunacağız.TURKTIME: Baykal ile en son ne zaman görüştünüz?

FATİH KARACA: Kanaltürk'te görev aldıktan sonra kendisinden bir randevu talep ederek kendisini ziyaret ettik. Yeni yönetim olarak bundan sonra tarafsız yayıncılık ilkesi içinde olacağımızı ifade ettik. Diğer genel başkanlara da görüşme talebimizi de ilettik. BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ile de görüşmemiz oldu. Diğer genel başkanlar ile de görüşeceğiz. Her gazeteci ya da medya kurumu yöneticisi herkesle görüşür. Bizimkisi de mesleğimiz gereği icap eden bu görüşmelerdir.TURKTIME: Bir ara CHP'ye esrarengiz bir ziyaret yapıldığı ve ziyaretçinin Baykal'a “Bu televizyon sizin. Ben tam yetkiyle buradayım, cep telefonum 24 saat açıktır, lütfen beni her zaman arayın” dediği yazılmış, bu ziyaretçinin de siz olduğu iddia edilmişti. Bu doğru mu?

FATİH KARACA: Bahsettiğiniz haberde “Dese dese bu şekilde demiştir” şeklinde bir yorum vardı. Haberden ziyade yorumdu o. Benim fıtratımı herkes bilir. Yayıncılık anlamında herkese eşit derecede yakın eşit derecede uzağım. O üslup benim üslubum olamaz. Bir siyasi parti genel başkanına bir kanal sizin emrinizde hiçbir şekilde basın ilkeleri bakımından etik değil, benim fıtratım bakımından uygun değildir. Bugün zaten bizim yayınlarımızı izleyenler hiçbir siyasi partinin genel başkanının emrinde olmadığını çok açık bir şekilde görebilirler.BEN BİR İDDİA ADAMIYIM… AKIN İPEK DE İDDİALI YÖNETİCİLERLE ÇALIŞMAYI SEVER!

TURKTIME: Ankara kulislerinde Kanaltürk ve Bugün'e ortak olduğunuz söyleniyor. Var mı aslı?

FATİH KARACA: Geçmişte de Star Gazetesi'ne geçtiğimde de öyle bir spekülasyon olmuştu. Öyle bir şey söz konusu değil. Ben profesyonel bir yönetici olarak grubun medya grup başkanlığını yürütüyorum. Dolayısıyla konumum sadece profesyonel bir yönetici olmaktan ibarettir.TURKTIME: Pek boşta kalmıyorsunuz. Medya patronlarına nasıl güven sağlıyorsunuz?

FATİH KARACA: Profesyonel yöneticinin her zaman şuna dikkat etmesi lazım; Kendi yapınızı ve ilkelerinizi ilk başta ortaya koyacaksınız. Ben Star gazetesinde de bunu ortaya koymuştum. Profesyonel olarak görevinizi yaparsınız. Tabii ki bu konuda patronajın farklı hassasiyetleri olabilir. Sonuçta siz hatasıyla sevabıyla tek sorumlusunuz. Ben bunu geçmişte de ifade etmiştim. Ama Star'daki patronaj değişikliği sırasında başka bir irade ortaya çıkınca ayrılmak durumunda kaldım. Eğer siz bir işin bir numaralı yöneticimsisiyseniz bu yönetim anlamında sorumluluğu yüklenmeniz lazım. Yanlış varsa da doğru varsa da sizindir. Ben bunları başta hep net olarak ortaya koyarım. İnsanlara açık ve net davranırım. İyi bir yönetici olduğuma da inanıyorum. Yöneticilik de bir sanattır. Bir konuyu en iyi bilebilirsiniz ama o konuyu çok iyi bilmeniz o alanın en iyi yöneticisi olacağı anlamına gelmez. Ben insan yönetimini çok iyi bilen birisiyim. Herhalde bu yönüm değerlendirilmiştir. Ama diğer taraftan bu iddialı yapım nedeniyle belki birçok patron da iş teklif etmeye cesaret edememiştir.TURKTIME: Neden cesaret edemesinler?

FATİH KARACA: Çünkü sonuç itibariyle kendi prensiplerim vardır. Bir yayından sorumluysam o yayının içeriğini de bütünüyle taşımak isterim. Dolayısıyla bu noktada bizimle çalışmak istemeyenler de olabilir. İşin mali yapısı itibariyle patron patrondur. Mutlaka ağırlığı da olmalıdır. Sonuç itibariyle ben patrondan daha yetkiliyim diyen yönetici büyük hata yapmış demektir. Ama yönetici kendi alanından da kendisi sorumludur. Sorumlu olduğu yer de yine patronajdır. Dolayısıyla bu bir hassas dengedir. Bazı patronlar ise hem idari bakımdan hem içerik bakımından zayıf yöneticilerle çalışmak isterler.TURKTIME: Bu anlamda Akın İpek nasıl bir patron?

FATİH KARACA: Benim tanıdığım Akın İpek ve Tekin İpek güçlü yöneticilerle çalışmayı tercih eden insanlar. İddialı insanlarla çalışmanın daha doğru olacağına inanırlar. Ve ben de bir iddia insanıyım. Bir şeyi başarmak için yola çıkarım. Başaramadığım zaman da bunu açıkça ortaya koyar itiraf edebilirim. Yönetemiyorsanız çıkar ben yönetemiyorum dersiniz. RTÜK başkanlığım döneminde bazı konuları biz başaramadık, RTÜK'ün imaj sorunu var, önce kendini halka sevdirsin derdim.TURKTIME: RTÜK imaj sorununu aşabildi mi? Yoksa şikâyet ettiğiniz dönemdeki sorun hala deva ediyor mu?

FATİH KARACA: Zahid Akman rahat çalışmanın da etkisiyle anket çalışmalarına, kamuoyu araştırmalarına biraz daha ağırlık verdi. Bu önemli bir adımdır. Onun dışında üst kurul kendini ifade edebilmesi için sosyal toplantılara, PR'a bütçe ayırmaya başladı. Kısmen bir mesafe alınabilmiş olabilir ama bu kolay bir iş değil. Mutlaka sürekli periyodik olarak bir ajanstan hizmet almalı. Ama tam anlamıyla bu meselenin aşıldığını söylemek mümkün değil.BUGÜN GAZETESİ'NE SIRA NE ZAMAN GELECEK?

TURKTIME: Şu andaki göreviniz medya grup başkanlığı. Yani Kanaltürk ve Bugün Gazetesi'nin en üst yetkilisi. Ama bugün Gazetesi'nde sizin izlerinizi pek göremiyoruz. Bizim mi gözümüzden kaçıyor yoksa daha zamanı mı gelmedi?

FATİH KARACA: Biz Bugün Gazetesi'ni ekonomik bakımından ve iddia bakımından çok güçlendireceğiz. Ama biz bunu yaparken oradaki kadro ile birlikte yapacağız. Ama şu andaki önceliğimizi televizyona ayırdık. Çünkü Kanaltürk, şu anda İpek Medya Grubu'nun lokomotifi. Ama Bugün Gazetesi de bizim göz bebeğimiz. Gazetenin başında geçmişte çok başarılı işlere imza atmış, merkez gazeteleri yönetmiş Selahattin Sadıkoğlu var. Biz Sadıkoğlu ve diğer arkadaşlarla çalışma prensibini birlikte oluşturacağız. Bugün Gazetesi'nin şu anki tirajı bizim hedeflediğimiz tiraj değil. Bugün'ün hep birlikte yapacağız. Ama şu da takdir edilmeli ki gelişimizin üçüncü ayı bile dolmadı. Televizyonculuk alanı biraz sıkıntılı bir alan, kurtlar sofrası. Öncelikle televizyonun değişen yapısı içinde normal müşterisini kaybetmeden algıyı güçlendirme sorunluluğumuz var. Onun için önceliğimiz televizyon. Ama ekimde büyük bir lansmanımız var. Yeni yayın dönemine geçeceğiz bu yeni yayın döneminde ilk sıra gazetemiz olacak. Bizim gazetenin daha etkin olması gerektiğini başta genel yayın yönetmeni olmak üzere diğer arkadaşlarımız da söylüyor. Bunu el birliği ile yapacağız, can suyu vereceğiz. 20 gün önce gazete de televizyon binasına geldi. O sinerjiyi de aynı mekanda bulmaya başladık.TURKTIME: Bugün Gazetesi'nin çok kötü… Hatta bununla ilgili espri de yapılıyor; patron matbaalarında düğün davetiyesi basıyor, o tarzdan hoşlanıyor, bu yüzden Bugün Gazetesi'nin sayfa düzeni de aynen düğün davetesiyesi gibi deniyor…

FATİH KARACA: Bence o haksız bir eleştiri. Patron Koza Davetiyenin sahibi ama aynı zamanda madencilik alanında çok büyük yatırımları olan bir işadamı. Böyle bir kurumun düğün davetiyecisi şeklinde adlandırılmasını doğru bulmuyorum. Belki daha iyi bir mizanpaj her gazete için hedef olmalı. Ama şunu tekrar söylüyorum; genel anlamda bir gazetede neler yapılması gerekiyorsa biz genel yayın yönetmeni arkadaşımızla birlikte yapacağız.YENİ ANCHORMANLER ÇIKMALI… BUNU HABER KANALIMIZDA YAPACAĞIZ!

TURKTIME: Anchormanlerden kimi beğenirsiniz?

FATİH KARACA: Şu anda Türkiye'nin çok iyi anchormanleri var. Hem Uğur Dündar'ın, hem Mehmet Ali Birand'ın hem de Ali Kırca'nın çok iyi anchorman olduğunu düşünüyorum ama buradan şu çağrıyı da yapıyorum: Lütfen bu üç tecrübeli anchormanin dışında yeni anchormanler de ortaya çıksın. Türkiye'de sadece bu isimler değil ana haber anlamında yeni isimlerin de çıkması lazım. Yayınlar bu arkadaşlarımız etrafında dönüyor, bu algıyı biraz değiştirmemiz lazım.TURKTIME: Kendi bünyenizde böyle bir çalışmanız var mı?

FATİH KARACA: Bizde anchorwomen Ekin Olcayto var. Bu yöndeki düşüncemiz belki şu aşamada söz konusu değil ama bizim bir haber kanalı projemiz var. Bu konudaki çalışmalarımız harıl harıl devam ediyor. Umut ederim kendi haber kanalımızda şu ana kadar pek duyulmayan ama gelecekte iddialı işlere imza atacak anchormanleri kamuoyuna tanıtırız.TURKTIME: Haber kanalı çalışmaları şu anda ne aşamada? Bir takvim belirlediniz mi?

FATİH KARACA: Şu an hazırlık aşamasındayız. Uydu lisansı ve teknik&hukuki altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Niyetimiz Ocak 2009'da bu kanalı uyduya çıkarmak.
Kaynak:
Bu haber toplam 1304 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri