Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İtiraf Kandil'den geldi

21.10.2010 08:57
Hakkari'deki kanlı minibüs saldırısının faili kim? Bu soru olayın ardından en çok sorulan soruydu. Cevap ise Kandil'den geldi

Bahoz Erdal kod adlı terörist, saldırıyı kendi ekibinin gerçekleştirdiğini kabul etti.

9 masum öldü, Hakkari Geçitli'deki kanlı minibüs saldırısı arkasında onlarca soru bıraktı. 

FAİL KİM TARTIŞMASI

Olayın terör örgütünün eylemsizlik kararının uygulandığı sıralarda meydana gelmesi kafaları karıştırmıştı. Patlamanın yaşandığı bölgede bırakılan bu çantalar da fail olarak askeri işaret ediyordu. Ancak tüm bunların bir şaşırtmaca olduğu bizzat terör örgütünün yönetim kadrosu tarafından doğrulandı.

BAHOZ ERDAL: TALİMAT BENDEN

Olayın ardından İmralı'da tututlu bulunan terör örgütü elebaşının "şok oldum" açıklaması üzerine örgüt yönetimi harekete geçti.Terörörgütünün ele başlarından Murat Karayılan'ın talimatıyla eylemin emrini verdiği öne sürülen ''Bahoz Erdal'' kod adlı terörist Fehman Hüseyin Kandil'de sorguya alındı.

KÖYLÜLERE GÖZDAĞI

İddialara göre, Fehman Hüseyin sorguda, bölgedeki askeri birimlere gıda malzemesi taşıyan köylüleri cezalandırmak için bu eylemin talimatını kendisinin verdiğini itiraf etti. Dahası askeri birlik logolu çantaların da ''eylemin devlet tarafından gerçekleştirildiği'' yönünde propaganda yapmak amacıyla bölgeye teröristler tarafından bırakıldığını anlattı.

HAİN SENARYODA 2. PERDE

Ancak o gün örgütün hedefindeki kişiler minibüste yoktu. Bahoz Erdal, bunun ardından planda ikinci aşamaya geçti. Örgüte yakın kişiler vasıtasıyla köyde dezenformasyon yapıldı. Köylüler, güvenlik güçleri ve devlet aleyhine kışkırtıcı eylemlere yönlendirildi. Suriye'ye göç fikri de Bahoz Erdal'ın ifadelerine göre yine bu ekibin kışkırtmalarının sonucuydu.

9 CANIN KARŞILIĞI TEK BİR UYARI

Asıl şok eden ayrıntı ise sorguda eylemi itiraf eden Fehman Hüseyin'e verilen ceza. Kandildeki örgüt yönetimi, 9 cana karşılık, talimatı veren teröristi "bir daha yapma" diye uyarmakla yetindi.


 

Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri