Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kandil Kampı'nda son dakika şoku!

01.10.2010 13:23
PKK ateşkesi süresiz olarak uzatmak arzusundayken son dakikada gelen bir haber süreci 1 aya indirdi... Peki neden?

İmralı'daki trafiği yakından izleyip pozisyonu değerlendiren PKK ateşkesi süresiz uzatmak niyetindeyken gelen son dakika haberiyle kararını yeniden gözden geçirdi ve 1 aya indirdi...

Kandil'e tavır değiştirecek gelişme neydi?

Taraf yazarı Kurtuluş Tayiz, bu tavır değişikliğindeki arka planı şöyle yazıyor:

- Murat Karayılan, örgütün ateşkesi süresiz olarak uzatmak arzusunda olduğunu ancak Ankara'ya duydukları güvensizlikten dolayı gelişmeleri bir ay izledikten sonra son kararlarını vereceklerini söyledi. Karayılan, güvensizlik gerekçelerini ise şöyle sıraladı:

"AKP hükümetinin son iki hafta içerisinde gerçekleştirdiği güvenlik zirvesiyle birlikte hareketimizin tasfiyesine d önük başta ABD ve Irak olmak üzere çeşitli güçlerle yürüttüğü diplomatik faaliyetler ve yenilemekte olduğu sınırötesi operasyon tezkeresi karşı tarafın samimiyetine ilişkin bizlerde ciddi kaygılar yaratmıştır."

Kandil'de kaygı uyandıran bu diplomatik trafik aslında Öcalan'ın ateşkes mesajını ilettiği pazartesinden önceki günlerde yaşandı. Sadece askere sınırötesi harekat yetkisi veren tezkere pazartesi günü, yani Öcalan-Aysel Tuğluk görüşmesinin yapıldığı gün Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Bunun örgüt üzerinde olumsuz bir etki yarattığı muhakkak. Ancak Hükümet Sözcüsü Cemil Çikçek'in açıkladığı bu gelişme, Kandil'i ateşkesi süresiz uzatmaktan caydırmamıştı. Kuzey Irak'taki gelişmeleri yakından takip eden bir kaynağım, Kandil'in salı gününe kadar ateşkesi süresiz olarak uzatma kararında olduğunu ve perşembe günü yapılacak basın toplantısında bunu duyurmayı planladığını çok net olarak aktardı. Kaynağım, Kandil'in bu kararını dün sabah gözden geçirmiş olma ihtimalininin çok yüksek olduğunu, özellikle bir gazetede çıkan, hükümetin PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta askeri üs kurmayı planladığını duyuran haberin orada adeta soğuk duş etkisi yarattığını söyledi. Türkiye'nin Kuzey Irak'ta üs kurmak peşinde olduğunu duyuran haber, kandil'de bardağı taşıran son damla olmuş. Örgüte yakın kaynaklar ateşkesin budanarak bir aya indirilmesinin arkasında bu gelişmenin yattığı konusunda hemfikir.

Kandil'de barışa inanmayan itirazcı bir grubun Türkiye'nin yürüttüğü diplomatik trafiği sürekli negatif değerlendirmesi, bunu korkuyla karışık örgüte de empoze etmesi bence ateşkesin bir ayla sınırlı kalmasına neden oldu. Örgütte ateşkestenyana olan çoğunluk, bu güvensiz azınlığın baskısı altında.

Bu haber toplam 1612 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri