Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kandil'de PKK'ya ağır darbe

12 Mayıs 2008 / 02:20
150 terörist etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı bölgesinde 1-2 Mayıs tarihlerinde icra edilen hava harekâtında 150'den fazla teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Genelkurmay'ın resmi internet sitesinde yayınladığı bilgi notunda, bölgeden alınan bilgiler ve görsel olarak yapılan tespitlere göre, Kandil Dağı bölgesindeki PKK terör örgütüne ait tesislerden hedef olarak belirlenenlerin tümünün imha edildiği aktarıldı. Açıklamada, "Bu tesisler arasında, terör örgütünü yönetmeye çalışan bir teröristin sıkça kaldığı yerler de bulunmaktadır. İlk değerlendirmelere göre, bu harekât sonucunda 150'den fazla teröristin etkisiz hale getirildiği ve harekâtın terör örgütü mensupları arasında büyük bir panik havasının yaşanmasına sebep olduğu tespit edilmiştir. Etkisiz hale getirilen teröristler arasında üst düzey sorumluların da bulunabileceği değerlendirilmektedir." denildi. Bu arada, Kandil Dağı'na düzenlenen hava harekâtında PKK'nın İran'daki kolu olan PJAK terör örgütünün de karargâhının bombalandığı öğrenildi.

'Karayılan da öldürüldü' iddiası

Bu arada hava operasyonunda PKK'nın en önemli isimlerinden Murat Karayılan'ın da öldürüldüğü iddia edildi. Dün gece bazı internet sitelerinde yer alan iddiada, Karayılan ve beraberindeki üst düzey PKK'lıların Kandil'de olduğu istihbaratı üzerine Genelkurmay'ın harekete geçtiği, düzenlenen operasyonda Karayılan dahil pek çok PKK'lının öldüğü, ancak kesin teyit alınmadığından açıklama yapılmadığı öne sürüldü.

Zaman - İsmail Avcı

Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri