Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akıllı ilaçlar umut oldu

26.04.2009 11:29
Kemoterapinin yol açtığı tahribatı azaltıyor. Doğrudan hastalıklı hücreleri hedef alan "akıllı ilaçlar" umut oldu.
Böbrek ve karaciğer kanserlerinde kemoterapinin neden olduğu yan etkilerin azaltılması için doğrudan hastalıklı hücreleri hedef alan "akıllı ilaçlar" tedavide umut oldu.

İstanbul Bilim Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, böbrek ve karaciğer kanserlerinin sadece kanser hücrelerini izole eden akıllı ilaçlarla tedavi edilebildiğini söyledi.

18. Ulusal Kanser Kongresi'ne katılan Prof. Dr. Demir, kanser hücrelerinin genetik moleküler sırlarının çözülmesiyle vücutta sadece kanser hücrelerini izole eden biyolojik tedaviler geliştiğini, akıllı moleküllerin yan etkilerinin kemoterapinin yarattığı tahribata neden olmadığını bildirdi.

ABD'de mart ayında, ilerlemiş böbrek kanseri hastalarının kullanımı için onay alan yeni bir ilacın, tümörün büyümesini veya yaşam süresini 2 kattan fazla uzattığını belirten Demir, ilk kez bir kanser türünde kemoterapi kullanmadan 2 basamak tedavinin etkinliğinin kanıtlandığını vurguladı.

SAÇLARI DÖKMÜYOR

Demir, "Özellikle böbrek ve karaciğer kanseri kemoterapisiz sadece akıllı ilaçlarla tedavi edilebilir. Kendine özgü yan etkileri kemoterapininkinden çok farklı. Kemoterapinin saç dökülmesi, mide bulantısı, ağız yarası, ishal gibi şikayetlerinin hiçbirine yol açmıyor" dedi.

Bu haber toplam 1248 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri