Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Müjde! Cep telefonu kanser yapmıyor

05.12.2009 01:39
Cep telefonuyla ilgili yeni teknolojilere kulağımızı kabartmışken, zararlı olduğuna dair endişelerimiz artmışken, İskandinavya bilim adamlarının yaptığı araştırma yüreğimize su serpti.

Atila Altuntaş/Stockholm

Cep telefonlarının kansere sebep olup olmadığı, uzun yıllardır tartışılıp durur. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar dan dan birçoğunda, cep telefonu kullanımıyla kansere yakalanma riski arasında tam kanıt bulunamasa bile genel kanı cep telefonu ile kansere yakalanma riskinin çok yüksek olduğuydu.

En son yapılan araştırma bu tartışmaya son noktayı koydu.

Norveçlilerin önderliğinde İskandinavya bilim adamlarının ortaklaşa yaptıkları geniş çaplı araştırma da elde ettikleri sonuçlara göre, cep telefonu kullanımının kansere neden olmadığını iddia ettiler.

Bilim adamları Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya’da 30 yıl boyunca, beyin tümörü tespit edilen insanları incelediklerin de, özellikle son 10 yıldır cep telefonu kullanımın da, müthiş bir artış olmasına rağmen, beyin tümörüne yakalanan kişilerde bir artış görülmedi.

Ellerinde ki verilere göre cep telefonunun kansere sebep olmadığını belirten Karolinska Enstitüsü epidemiyoloji bölümü Prof. DR. Maria Feychting, ‘’uzun süreli yaptığımız bu araştırma da son 10 yıl çok önemli. Çünkü son 10 yıl da cep telefonu kullanımın da patlama oldu ise de buna orantılı olarak beyin kanserinde bir artış görülmedi. Beyin kanseri ile cep telefonu arasında her hangi bir bağlantı bulunamadı’’ diye konuştu.

 

Kaynak:
Bu haber toplam 2344 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri