Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanser riski taşıyor

30 Mayıs 2008 / 18:35
Uzmanlar, Boğaz'da ve Marmara'da kanser riski olduğunu denize girilmemesi gerektiğini bildirdi
Marmara'da denize girmeyin

Uzmanlar, Boğaz'da ve Marmara'da kanser riski olduğunu denize girilmemesi gerektiğini bildirdi.
Boğaz kıyısında pek çok noktanın 'temiz deniz' anlamına gelen mavi bayrağa sahip olduğunu fakat mavi bayrak uygulamasında sadece kolibasi oranına bakıldığını söyleyen Deniztemiz Turmepa Genel Sekreteri Levent Ballar İstanbulluları uyardı:

"Boğaz'da ve Marmara'da denize girmeyin, kirlilik nedeniyle kanser olursunuz. Son dönemde kanser vakalarında patlama yaşanmasının başlıca sebebi Marmara'nın kirlenmesidir"

SAATTE 750 BİN TON AĞIR METAL

Ballar Karadeniz'denb saatte 750 bin ton ağır metalin Marmara'ya aktığını belirterek "İnsanlar yaz gelince Marmara'da Boğaz'a girip serinliyor. Deniz suyunu yutmalarıyla birlikte ağır metalleri de vücutlarına alıyorlar. Başta ağız, gırtlak, mide ve bağırsak kanserleri olmak üzere aklınıza gelebilecek tüm kanser türlerine yakalanma riski artıyor" dedi.

KİRLİLİK GÖZLE GÖRÜLMÜYOR

Denize girmek için sahil şeridi boyunca hiçbir alanı tavsiye edemeyeceğini belirten Ballar, yaz aylarında günübirlik ziyaretçilerin eksik olmadığı Bebek, Kuruçeşme, Salacak, İstinye, Bakırköy ve Moda'da asla denize girilmemesi gerektiğini söyledi. Ağır metal kirliliğinin gözle görülmediğini ifade eden Ballar, "İstanbul'da denize girmek isteyenler nispeten daha temiz olan Adalar'da denize girebilirler. Yine de kimseye İstanbul'da denize girmesini tavsiye etmiyorum" diye konuştu.


Kaynak:
Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri