Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Halk sağlığı kahramanı

17.04.2009 22:12
Ölüm tacirlerine savaş açtı!
Sigaraya karşı ve sigara lobilerine karşı büyük mücadele gösteren halk sağlığı kahramanı Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer "Ama ne olursa olsun bu savaş kaybedilmemeli." dedi. Tuncer HABERTÜRK'te Hayatın İçinden programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tuncer şöyle konuştu:

VATANDAŞI KORUMAK İSTİYORUZ

Biz ceza verir bir pozisyonda değiliz. Bir gerçek var. Her yıl 150 bin kanserli hastamız var. Böyle giderse bu yarım milyona yükselecek. Biz vatandaşı korumak istiyoruz. Hem bir hekim olarak hem de bir bürokrat olarak bunu söylüyorum. 150 bin kanserlinin tedavisi 2.5 milyar dolara mal oluyor. Bu 10 milyar dolara mal oluyor. Bunun masrafı hepimzin cebinden çıkıyor.

Namluyu alnınıza dayamışsınız ve tetiği çekmişsiniz Son anda çekin bu namluyu. Her gün bir düşen Boeing 727 uçağı kadar insan kaybediyoruz. Bunu engellemeye çalışmak insanlık görevidir.

Özgürlük deyince şöyle bir örnek veriyorum. Ben Taksim Meydanı'nda rahatça ateş etmek istiyorum diyebilir miyim? Sigara içen ortamda yaşayanlar da kanser oluyor. Sadece kendilerine değil başkalarına da ateş ediyorlar. Sigarayı önleyerek önümüzdeki on yılda büyük ölçüde de kanseri önleyeceğiz demektir.

MECLİS'E KARARGAH KURDULAR!

Bu yasa(19 Temmuz'da sigara yasağının genişlemesi ile ilgili) yürürlüğe girmeyecek diye yemin ettiler. Kanun sırasında Meclis'e karargah kurdular. Birçok doktor vekiller bu bilgiyi bize verdiler. Aslında ileriki yıllarda hikayesi yazılacak. Aslında milletvekillerimiz çok önemli bir başarıya imza atttılar. Birkaç yıl içinde etkisini göreceğiz. Astım ve kalp krizinden hastaneye başvurabnların sayısı İngiltere'de hemen azalmıştı. 2010'da etkisini göreceğiz. 2020 yılından itibaren de kanserde yüzde 20 azalış bekliyoruz.

SİGARA SOYKIRIM YAPIYOR

Yüzde 40'a varan insanımız günde 20 milyon pakete varan sigara tüketiyor.

İngiltere'de sigara polisi var. Bunlar ceza kesebiliyorlar. bu tip bir çalışma yapılabilir. Bu yapılabilir. Karşılaştığımız tehlike çok büyük bir tehlike. Sigaranın cezası hayatınız. 62 milyon değil. Kalp hastalıkları, beyin hastalıkları...Ülkemizde kanserin kapısının çalmadığı bir aile kalmayacak. Buna dur dememiz lazım.

Ben inanıyorum ki kanun en iyi köylerimİzde uygulnacak. Çünkü onların hin düşüncesi yok. Lobiler her yere bir şekilde ulaşıyorlar.

1 yüzyılda 1 milyar insan sigaradan ölecek. Bundan daha etkin bir kitle imha silahı yok. Bir sigara bir soykırım yapıyor.

EROİN SATILMASINA DA İZİN VERELİM KAÇAKÇILIK OLMASIN!

Başağrısı ilacı piyasaya çıkınca kullanan birinin ölümüne neden olsa hemen piyasadan çekilir. Ama insanların ölümüne neden olan, bu kadar zararlı bir şeyin satılmasını izin veriliyor. Ben yeni bir madde üretsem; "Bir içen bir daha içecek, keyif verecek ama içenleri öldürecek" desem bana izin verilir mi? Sigaranın yasal olarak satılması ne kadar saçma bir şey. O zaman eroin, kokain satılmasına da izin verilsin, vergisini alalım, kaçakçılık olmasın, böyle saçmalık olur mu?

Vatandaşlarımız bu programı izledikten sonra sigara içmeye devam ederse bu savaş kazanılamayacaktır. Devlet üzerine düşeni yapmıştır. Zorla insanların sağlığını korumayamayız. Vatandaşlarımızın bu yasaya uymaları gerekiyor. Mutlaka bu yasaya sahip çıkmamız lazım.
Bu haber toplam 950 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri