Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kansere Karşı Ağrı Kesici

09 Ekim 2008 / 14:14
Ağrı kesicilerin düzenli olarak alınması meme kanserine yakalanma riskini beşte bir oranından fazla azaltabiliyor
Yapılan yeni araştırmalar, yaygın olarak kullanılan ağrı kesicilerin düzenli olarak alınmasının meme kanserine yakalanma riskini beşte bir oranından fazla azalttığını ortaya koydu.

Reçetesiz satılan "aspirin" ve "ibuprofen" gibi ağrı kesicilerin kadınlarda en sık rastlanan tür olan meme kanseri gelişimine engel olduğu açıklandı.

Telegraph gazetesinin haberine göre, sadece İngiltere'de her yıl 45,000 kadına meme kanseri teşhisi koyuluyor ve 13,000 kadın yine bu hastalıktan ölüyor. Fakat ağrı kesiciler ve meme kanseri üzerine yapılan araştırmalar, düzenli ağrı kesici kullanımının bu hastalığa yakalanma riskini %21 oranında azalttığını gösterdi.

Bilimadamları beş ülkeden 2,7 milyondan fazla kadını kapsayan toplam 38 çalışma gerçekleştirdi. Çalışmalar düzenli olarak ağrı kesici kullanan kadınların, kullanmayanlara oranla %12 daha az risk taşıdığını kanıtladı.

Ağrı kesiciler üzerinde yapılan yeni incelemeler ise, aspirin kullanımının bu hastalığa yakalanma riskini %13 oranında, ibuprofen'in ise %21 oranında azalttığını gösterdi. Her iki ilaç da steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar sınıfına ait ve bağışıklık sistemine bağlı iki proteine engel olarak çalışıyor. Bilimadamları, bu iki proteinin iltihaba yol açmanın yanı sıra, özellikle hücrelerin ölmesi gereken zamanı belirleyen sistemi etkilediğine inanıyor. Ayrıca tümör büyümesine sebep olan kan damarlarıyla ilgisi olduğuna ve vücudun bağışıklık sisteminin kanserin tespitine verdiği tepkiyi etkilediğini de öne sürüyorlar.

Daha önce steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar ve meme kanseri arasındaki ilişkiye dair çalışmalar yapılmış fakat çelişkili sonuçlar elde edilmişti. Kanada'daki British Columbia Üniversite'sindeki araştırmacılar bu ikisi arasında bir ilişki olup olmadığını değerlendirmek için pek çok kanıtı bir araya topladı. Amerika'da yayınlanan Journal of the National Cancer Institute adlı dergide yayınlanan bir makalede, ağrı kesici kullanarak proteinlerin etkisi azaltmanın meme kanseri riskini azalttığı ileri sürüldü.

Araştırmayı yapan grubu yöneten Dr. Mahyar Etminan sonuçların "cesaret verici" olduğunu söylüyor. Fakat, "Araştırma sonuçları pek çok rastgele deneme ile doğrulanana kadar, steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçların rutin kullanımını tavsiye etmiyoruz henüz," diye de ekliyor. Şu an devam eden denemenin sonuçları 2009 yılında açıklanacak.

Bu yıl içerisinde bilimadamları, her gün aspirin almanın Osteoporoz denilen ağrılı hastalığa ve astım oluşmasına engel olduğunu da iddia etmişti. Milyonlarca insan düzenli olarak ağrı kesici kullanıyor günümüzde. Fakat doktorlar, bağırsak kanaması gibi ciddi yan etki riskleri taşıyan aspirinin çok sık kullanımına karşı ciddi uyarılarda bulunuyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 1218 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri