Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanserliler için çocuk umudu

28 Mayıs 2008 / 10:04
Kanserli hastanın çocuk özlemine son.

Meme, lenf, testis kanserlerinde erken teşhis aşamasında, yumurta veya spermlerin dondurulması (Vitrifikasyon: Hızlı Dondurma Yöntemi) ile artık çocuk sahibi olunabiliyor.

Kanser tedavisinde kemoterapi ve / veya rad-yoterapi uygulanan hastaların kısır kalması nedeniyle, çocuk sahibi olmak için tek çözüm olan vitrifikasyon yöntemi, gelişmiş ülkelerin yanı sıra Türkiye'de de uygulanıyor. Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Yardımcı Üreme Teknikleri Yöneticisi Uzm. Dr. Engin Enginsu, genç yaşta en çok rastlanan meme, lenf, testis kanserlerinde erken teşhis aşamasında onkologların, hastalarına mutlaka kısırlık hakkında bilgi vermesi gerektiğini belirtiyor.

İYİLEŞME YÜKSEK

Kanser hastalarının yüzde 50'sinin üremeyi korumaya yönelik imkanlardan haberi olmadığının altını çizen Dr. Enginsu, “Kansere yakalanan hastaların daha sonra çocuk istediklerinde, kanser tedavileri nedeniyle kısır kaldıklarını öğreniyor. Erken teşhiste onkologların, hastalarına sperm ve yumurta dondurma işlemini önermesi büyük önem taşıyor” dedi.

Kanserde erken teşhisle çocuk sahibi olma şansı

Laboratuvar ortamında eksi 196 derece sıvı nitrojende saklanan sperm ve yumurtaların, çocuk sahibi olmak istendiğinde tüp bebek yöntemi kullanılarak hastaların aile kurmalarına yardımcı olunduğunu söyleyen Dr.Engin Enginsu, başarı oranının kurtarılan yumurta sayısı, yumurta ve sperm kalitesine bağlı olduğunu belirtiyor. Enginsu, yurtdışında uzun yıllardır uygulanan yumurta dondurma işleminin bizim ülkemizde henüz yaygınlaşmadığını, sadece birkaç tüp bebek merkezinde uygulandığını açıklıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri