Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanserofobi!

16 Temmuz 2008 / 08:51
Gündelik hayatta sıkça duymaya başladığımız kanserojen maddelerle ilişkin uyarılar, kaygılı insanlarda kanser fobisinin oluşmasına neden oldu.
Çevresindeki her ürünün kanserojen madde içerdiğini düşünen insanlar, her an kansere yakalanma korkusu taşıyor. Stres ve endişenin insanı kanserojen maddelerden daha fazla tehdit eder hale geldiğini ifade eden Davranış Bilimleri Enstitüsü Yetişkin ve Aile Danışmanlığı Merkezi'nde görevli Uzman Psikolog Hakan Yüksek, "Çevremizi kanserojen maddelerin sardığı doğrudur. Fakat bu durumunda ortaya çıkan stres ve endişe bizi kanserojenden daha fazla etkiliyor. Sürekli korku ve stres bizi kanserofobiye itiyor" diye konuştu.

Kanserobiye yakalanmamak için gerçeklerle yüzleşmek gerektiğini aktaran Yüksek, "Egzos dumanı kanser yapıyor diyerek dışarı çıkmayacak mıyız? Uyabileceğiniz uyarılara uymaya çalışın. Yapamadıklarınızın ise sizi kaygılandırmasına izin vermeyin" dedi.

GERÇEKLERLE YÜZLEŞİN

Kanserofiye yakalanan kişilerin mutlaka gerçeklerle yüzleşmesi gerektiğini ifade eden Yüksek, "Kişinin düşüncelerinden uzak durması onu düşüncenin bataklığına saplayabilir. Bu durumda sürekli sorular sorar. her şeyi kansere bağlayabilirler" şeklinde konuştu
Kaynak:
Bu haber toplam 4662 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri