Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaos Planı Gaziantep'te uygulamada

10.12.2009 09:04
Albay Dursun Çiçek imzalı 'Darbe Andıcı'nın Erzincan'dan önce Gaziantep'te de uygulamaya konduğu ortaya çıktı.
Erzincan'da bulunan bombalarla cemaatlere ve polise komplo kurmakla suçlanan subaylar arasında adı geçen İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan'ın önceki görev yeri olan Gaziantep'te, başta Fethullah Gülen grubu olmak üzere cemaatlerin faaliyetlerini izlettiği, sağ grupları terör örgütü kapsamına almak için çalışmalar yaptırdığı ileri sürüldü.

ANDIÇ PROVASINDA

'Darbe Andıcı'nın 'cemaatleri terör örgütü gibi gösterme' başlığının Erzincan'da Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve jandarma tarafından yürütülen soruşturmayla uygulamaya konmasında Jandarma İl Komutanı Albay Ali Tapan'ın da rolü olduğu gizli tanıkların ifadeleriyle ortaya çıkmıştı. Erzurum Başsavcılığı, Erzincan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner ve Jandarma Alay Komutanı Ali Tapan'ın bazı cemaatlere komplo kurduğunu gizli tanıkların ifadeleriyle ortaya çıkardı.

CEMAATE TERÖR TAKİBİ

Erzincan'daki komplonun odağında olduğu ileri sürülen Albay Tapan'ın bir önceki görev yeri olan Gaziantep'te de cemaatler üzerinde benzer bir çalışma yaptığı iddia edildi. İddialara göre Albay Tapan, başta Fethullah Gülen cemaati olmak üzere sağ görüşlü grupların faaliyetlerinin terör örgütü kapsamına alınmalarını sağlayacak şekilde takip edilmeleri için Gaziantep'de kendisine bağlı birimlere ve ilçelere yazılı emir gönderdi.

GEREKÇELER BELGEDE

Yeni Şafak'ın ele geçirdiği Araban İlçesi Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı C.G imzalı belge, Albay Tapan'ın Erzincan'daki uygulamaya benzer çalışma için emir verdiğini gösterdi. Belgede, dökümanın Gaziantep Jandarma Alay Komutanlığı'nın 18 Mart 2009 tarihli emri ile hazırlandığı belirtildi. Albay Tapan'ın görev yaptığı dönemde hazırlanan emrin gerekçelerinin anlatıldığı belge, Hizbullah, El Kaide gibi sağ tandanslı terör örgütlerinin yanı sıra cemaatlerin de aynı kapsamda izlendiğini gösterdi.

Erzincan'daki uygulamanın kopya belgesi

Yüzbaşı C.G. tarafından hazırlanan belgenin, 21 ve 22 numaralı bölümlerinde yeralan maddeler, emri veren Albay Ali Tapan'ın Erzincan'dakine benzer bir çalışmayı yaptığının ipuçlarını verdi: İşte o belge: “Dini grup ve tarikat mensubu oldukları gerekçesiyle her yıl hakkında rapor düzenlenip atılan bir çok subay ve astsubayın bulunması”, “Özellikle Fethullah Gülen Grubu mensubu olan gençlerin tsk bünyesine girmeleri için özel olarak yetiştirilmesi”, “Gülen grubu bünyesinde hareket edip ancak değişik isimler altında kendilerine ait yurt ve dershanelerde eğitim gören gençlerin askeri okul sınavlarına hazırlandırılması”, “Aşırı sağ unsurlar ile iltisaklı olarak çıkarılan gazete, dergi, mecbua, tv, radyo ve internet sitelerinde başta üniversitelrde ugulanan başörtüsü konusu hakkında ki tsk'nın düşünceleri, laiklik, f tipi cezaevi, insan hakları ihlalleri, tsk bünyesindeki bazı subayların bireysel yolsuzluk iddialarının günlerce gündemde tutulması, değişik açılardan tekrar tekrar anlatılması.”

Komplo teklifi Ali Tapan'dan

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Erzincan'daki barajda bulunan el bombaları ile ilgili başlattığı soruşturmayla ilgili ifade veren gizli tanıklar 'X' ve 'Erzincan', Albay Ali Tapan ve Savcı Cihaner'in hazırladığı komployu deşifre etmişti. Gizli tanık 'X', ifadesinde, Çalamut Barajı'nda bulunan silah ve mühimmat ele geçirilmesinin ardından Erzincan Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan ve bazı Jandarma İstihbarat personelinin kendisi ile irtibata geçtiğini anlattı. Jandarma personeli tarafından, bulunan mühimmatlarla ilgili polis aleyhine 'gizli tanık' olması yönünde kendisine baskı yapıldığını belirten 'X' Albay Tapan'ın olay yerine gelerek bizzat çalışmaların başında bulunduğunu, ihbarcı ile ilgili olarak, “bu a...na k...mun çocuğu neden 156'yı aramıyor da polisi arıyor” şeklinde küfürler ettiğini anlattı.

FUAT ATİK-YENİ ŞAFAK
Bu haber toplam 1250 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri