Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kapaklı alanda sigara yasak

19 Mayıs 2008 / 11:39
Nosmoking kulübüne giriyoruz.

Ülkemizde 19 Mayıs'ta başlayacak olan sigara yasağı Avrupa'da ve diğer ülkelerde yaklaşık bir yıldan bu yana sert bir şekilde uygulanıyor. İçene kesilen cezanın yaklaşık 5 katı içtirene kesiliyor.

Türkiye'de sigara yasağında yeni bir dönem başlıyor. 19 Mayıs'tan itibaren kamuya açık tüm kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanıyor. Ancak Türkiye'de Avrupa'daki örnekleri gibi sert uygulamaların olup olmayacağı, denetimin nasıl yapılacağı yasakla birlikte ortaya çıkacak. Almanya'da işyeri sahipleri yasağın kalkması için imza topluyor, İngiltere'de günde ortalama 4 bar kapanıyor.

İŞVERENLER RAHATSIZ

Almanya sigara yasağı ile 5 ay önce tanıştı. Eyaletlere göre farklılıklar gösterse de Almanya'da bu yıl başından itibaren sigara yasağı yürürlüğe girdi. Kanuna göre, topluma açık yerlerde sigara içmek yasak. “Sigara kullananlar dışarıda sigara içmekten memnun. Yasa 1 Temmuz'da uygulanmaya başladığında, yasak yerde sigara içeni 100, içilmesine izin vereni ise 1000 euroya varan cezalar bekliyor. Bu durumdan rahatsız olan işletme sahipleri uygulamanın iptali için şimdiye kadar 26 bin imza topladı.

İÇERİZ DE ÖDERİZ DE

İngiltere'de ise kapalı alanlarda sigara içme yasağı yaklaşık bir yıldır sert bir şekilde uygulanıyor. Resmi rakamlara göre, İngiltere'de yasak nedeniyle günde neredeyse 4 bar kapanıyor. Belçika'da 2007'nin ilk gününden itibaren lokantalarda sigara içilmesine yasak getirildi. Brüksel'de yaşayan Türkler, her türlü yasağa rağmen sigara içmeye devam edeceklerini söylüyor. Fransa, kafe, bar dahil tüm kamuya açık yerlerde sigara içilmesini yasaklayan kararını 2008 Ocak ayından itibaren yürürlüğe koydu. 16 milyonluk nüfusunun yüzde 30'u sigara içen Hollanda, 1 Ocak 2004'ten itibaren, tren istasyonları, umumi tuvaletler, iş yerleri de dahil olmak üzere halka açık bir çok yerde sigarayı yasakladı. Portekiz, İspanya, İtalya ve İrlanda da aynuı şekilde kamuya açık kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan ülkelerden.

Avustralya Plajlarda da yasaklayacak

Avustralya'da havaalanları, devlet daireleri, klinikler ve işyerlerinde sigara içmek yasak. Ülkede bir çok eyaletteki restoranlar ve alışveriş merkezlerinde de sigara içilmiyor. Ülkenin en büyük şehri Sydney'de bulunan dünyaca ünlü plajlarda da aynı uygulamaya gidilmesi düşünülüyor. ABD'nin Kaliforniya eyaleti de, dünyada en sıkı ve geniş çaplı sigara yasağının uygulandığı yer- lerden biri. 1993 yılında devlet binalarının içinde ya da 1.5 metre yakınında sigara içmek yasaklandı. Ülkede 2002 yılında yapılan devlet istatistik araştırmasına göre, Kanada'da 15 yaşın üzerinde içenlerin oranı yüzde 21. Bu sayıyla Kanada toplumu, dünyada sigara içme oranı en düşük toplumlar arasında. Uzmanlara göre bunun sebebi, ülkede uygulanan sert sigara içme yasağı.

Kaynak:
Bu haber toplam 986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri