Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kapitalizm ahlaki bir çıkmazda

04.04.2010 19:16
Observer gazetesinin önde gelen yazarlarından Will Hutton'a göre, "Kapitalism bir ahlaki çıkmazda; bunun sorumlusu da patronlar".

İngiliz The Observer gazetesinin önde gelen yazarlarından Will Hutton'a göre, "Kapitalism bir ahlaki çıkmazda; bunun sorumlusu da patronlar".

Observer'ın yorum sayfasında yer alan yazıda, 2000 yılında önde gelen şirketlerin genel müdürleri çalışanlarının ortalama ücretinin 47 katı kazanca sahipken, bunun günümüzde 81 katına çıktığı belirtiliyor.

Yazara göre, bu düzeylerde para kazanan şirket yöneticilerinin hemen hepsinin yaşanan küresel mali krizde dolaylı veya doğrudan payı var.

İngiltere'de sosyal adalet üzerine makale ve kitaplarıyla tanınan Hutton, kabul edilemez ve meşru gösterilemez düzeylere ulaşan gelir adaletsizliğinin gidermenin hem ahlaki hem de siyasi kararlılık ve inanç gerektiği kanısında.

Yazara göre, İngiltere'nin sorunun üstesinden gelebilmek için, bu özelliklere sahip politikacılara ihtiyacı var ama seçim arifesinde bu misyonu yüklenecek bir isim veya parti görünmüyor ortalıkta.

Ana muhalefet Muhafazakar Parti'nin devleti sınırlamaya kararlıyken, kapitalistlerin aşırılıkları konusunda aynı tutkuyla sahip olmadığını belirten yazar, yeni İşçi Partisi'nin de 13 yıllık iktidarları boyunca önemli bir reform önerisinde bulunmaya cesaret edemediğini kaydediyor.

Kaynak: BBC

Bu haber toplam 1068 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri