Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kar İstanbul'u öğlen terk edecek

03.02.2010 12:53
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, şiddetli kar yağışı öğle saatlerinde İstanbul'u terk edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) kentteki kar yağışıyla ilgili yazılı bi basın açıklaması yaptı. Kar yağışının öğle saatlerinde etkisini yitireceği belirtilen açıklama şöyle: "İstanbul'u dün öğle saatlerinden itibaren etkisi alan kar yağışı gece yarısından sonra tipiye dönüşerek sabaha kadar sürdü. Avrupa Yakasında başlayan kar yağışı, Haramidere, Beylikdüzü, Başakşehir, Halkalı bölgelerinde etkili oldu.

Kar yağışı saat 20.00'den sonra Kartal, Ümraniye, Şile, Beşiktaş tesisleri mevkii, Çavuşbaşı, TEM Çakmak mevkiinde tipi şeklinde yağdı. Ancak zincirsiz ve kar lastiği olmayan araçların yolda kalması nedeniyle trafik akışında aksaklıklar yaşandı.

Kar yağışının yoğun etkili olduğu bölgelerde kayan araçlar nedeniyle hasarlı trafik kazaları da ulaşımı etkiledi.

Sabaha kadar süren çalışmalarda, tipi nedeniyle açılan yolar kısa sürede tekrar kapandı. Avrupa Yakasından Anadolu Yakasına takviye kürüme ve tuz serpme ekipleri sevk edildi. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, şiddetli kar yağışı öğle saatlerinde İstanbul'u terk edecek. Gece yarısına doğru sıcaklığın düşmesi nedeniyle yollarda buzlanma ve don olayları olacağı tahmin ediliyor. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, 3619 Personel 884 araç ile kötü hava koşullarıyla mücadele etti.

Sabah saatlerinde kar yağışı nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Çevreyolları ve şehir içi trafikte olağan akış yaşandı.

Çalışmalarda, sabaha kadar 4.901 ton tuz 183 ton solüsyon kullanıldı. İlçe Belediyelerine ise 114 ton tuz verildi.

Üst geçitler, İbadethane, Hastane, Otobüs durakları, Metrobüs yolu ve üst geçitler, vapur iskelelerinde de temizlik çalışmaları yapıldı.

Topkapı-Sultançiftliği hattında 4 tramvay aracı 15 dakika aralıklarla çalıştırılarak raylarda donma ve kar birikmesi önlendi. Seferler sabah sorunsuz başladı. Fırtına nedeniyle çeşitli semtlerde devrilen 7 ağaç park ve bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından kaldırıldı.

Sokakta yaşamı seçin 154 vatandaşımız Alibeyköy Tevfik Aydemir spor salonunda misafir ediliyor. 112 sağlık ekipleri ve zabtı ekipleri tarafından sokaklardan alınan vatandaşlar, banyo, tıraş, sağlık kontrolü, giyim gibi ihtiyatları karşılandıktan sonra misafir ediliyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 14. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Ömerli Baraj kapakları açıldı. .

İstanbul'da lodosun etkisi ile eriyen kar ve devam eden yağışlar sebebi ile serbest akışlı olan Ömerli Barajı'ndan akan su 86.4 Hm3 lük bir debi ile son 36 yılın en yüksek debisine ulaştı. Dere yatağına deşarj olan su yağışların etkisine göre daha da artacağından Riva Deresi yatağı boyunca Ömerli ile Çayırağzı mahallesi arasında kalan yerleşim birimlerinde su taşkınları meydana gelebileceği duyuruldu. Ancak sabaha kadar yerleşim yerlerinde önemli bir sorun yaşanmadı"

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri