Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karaburun Bilim Kongresi başladı

05 Eylül 2008 / 08:58
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Karaburun Bilim Kongresi, “Kapitalizmi Anlamak” oturumuyla açıldı.
Pazar gününe kadar sürecek Karaburun Bilim Kongresi'nin amacı, “1970'lerden bu yana, kapitalizmin işleyiş biçiminin çarpıcı bir şekilde değiştiği ve bunun 'üzerinde uzlaşılan tek nokta' olduğu kabulünden hareketle, tüm bu kavram karmaşası içerisinde 'gerçeğin' peşine düşmek”.

Kongre, “özellikle 20. yüzyılın son çeyreğinden bu yana süregelen tartışmalara yakından bakmayı ve bu tartışmalara eleştirel katkılar sunmayı” hedefliyor.

Dört gün sürecek olan kongredeki tartışmaların doğa bilimlerinde toplumsal bilimlere, tıptan mekan bilimlerine kadar kapsayıcı bir çerçevede yapılması hedefleniyor.

Kongrede seçilmiş bildirilerden oluşan oturumlara, davetli konuşmacıların yer aldığı panellere ve kolektif tartışmanın yürütüldüğü forumlara yer veriliyor.

Ticari sponsor desteği almadan, genç akademisyenlerin kolektif çabalarıyla düzenlenen kongre, “seçkin bilim insanlarından oluşan bir bilim kurulunun denetleyeceği tebliğlerden oluşan bağımsız bir kongre” olarak niteleniyor.

Kongrenin çağrısı şöyle:

“Karaburun Bilim Kongresi Düzenleme Kurulu olarak yalnızca varlığını akademi sınırlarında sürdürmeye çalışan bilimcileri değil, akademi dışına itilmiş ya da zaten dışında örgütlenmiş tüm araştırmacıları, tarihsel-toplumsal gerçekliğin araştırılması/apaçık ortaya çıkarılması yolunda çaba sarf eden ve bugünü anlamayı/anlatmayı kendisine dert edinmiş olan herkesi kongremize davet ediyoruz.

* Daha fazla bilgi için: www.kongrekaraburun.org


Kaynak:
Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri