Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karaca'nın Faiz İddiaları

19 Haziran 2008 / 11:42
İşte Karaca'nın '10 gün içerisinde' dediği iddiası:
Hakan Göksel haberi

Indagro Group’un Türkiye temsilcisi ve Fox TV'nin tek ekonomi ve siyaset konulu 'Korkmaz Karaca'nın Konukları' programını yapan Karaca faizlerle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu…

Daha önce 18 Nisan tarihinde medyada yer alan, ABD bankasının üst düzey yöneticileri ile yediği yemek sonrası açıklama yapmıştı. İddiaları 2 ay içerisinde gerekçeleşen Korkmaz Karaca’nın yeni iddiaları karşısında şok olmamak mümkün değil…

18 Nisan’da ne demişti?

ABD'li büyük bir bankanın üst düzey yöneticileri ile yediği bir yemekten sonra Korkmaz Karaca’nın açıklamaları şöyleydi:

‘Dün işadamı şapkam ile yaşadıklarımı sizinle paylaşmak istedim. ABD'nin çok önemli yatırım bankalarından biri olan ve Türkiye'de de Hazine Bonosu yatırımları olan bir bankanın üst düzey yönetimi ile öğlen yemeğinde buluştuk. Konumuz tabii ki ekonomi ve AK Parti'yi kapatma davasıydı. ABD'li bu dev bankanın yöneticileri, son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışın arka planında tek bir gizli amaç olduğunu ve bu amacın da Türkiye'de faizleri yüzde 20'ler bandına çekmek olduğunu açık açık belirttiler. Türkiye'de iş yapan, vergi veren bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Türk işadamı olarak çok üzüldüm.’ demişti.

Merkez Bankası’nın yöneticileri sitelerimiz vasıtasıyla seslenen Karaca'nın; ‘Sakın bu oyuna gelmeyin. Sakın faizleri arttırmayın. Artan faiz daha büyük borç yükü, daha fazla işsizlik demektir. Oyuna gelmeyelim. Kapatma davası gibi suni gündemler gelir, geçer. Türkiye yoluna devam eder.’ İfadeleri ile yer almıştı.

O tarihten bugüne tam iki kez Merkez Bankası faiz artırdı.

Şok iddialarda bulundu

Korkmaz Karaca’yla yapılan telefon görüşmesinde yeni iddialarını da bizlerle paylaştı. Karaca yeni tahminlerini şu cümlelerle ifade etti. ‘Üzülerek bir açıklama ve ikaz daha yapıyorum. Önümüzdeki 10 gün içinde ABD Merkez Bankası faiz artırmaya başlayacak ve buna paralel olarak bizim gibi tüm gelişmekte olan ülkelerde faiz artacaktır.

Türkiye’de önümüzdeki haftadan itibaren sadece YTL faizleri değil, su anda azami % 4,5 olan USD Döviz Tevdilat Hesabına işletilen faizlerde asgari % 5 düzeyine çıkacaktır.

Türkiye maalesef faiz sarmalından kurtulamamaktadır. Bu faiz sarmalında menfaatlenen kitle 50.000 kişidir. Bu 50.000 kişinin faizi için tüm ülke çalışmaktadır.

Binlerce ihracatçı üretici kan ağlamaktadır. Önümüzdeki haftalarda süratle döviz faizlerinin de artacağını bildiren bu ikazımı sizinle genç bir Türk işadamı ve yöneticisi olarak paylaşmak istedim
Kaynak:
Bu haber toplam 812 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri