Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karaciç kendi kendini savunacak

23 Temmuz 2008 / 14:30
Bosna Savaşı'nın baş savaş suçlusu Radovan Karaciç, Miloşeviç gibi savunmasını kendi yapacağını söyledi. Tanınmaz haldeki Sırp kasabı, traş olmak istedi.
Bosna Savaşı'nın baş savaş suçlusu Radovan Karaciç, önceki akşam tutuklandıktan sonra bugün yaptığı açıklamada, Hollanda-Lahey'deki Savaş Suçları Mahkemesi'nde savunmasını kendisinin yapacağını söyledi.

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da cezaevinde tutulan ve hafta sonunda Lahey'e gönderilmesi beklenen Karaciç'in yakınlarının İngiliz Reuters ajansına verdiği bilgiye göre, uzun saçlı, sakallı olarak farklı kimlikle Belgrad'ın banliyösünde otobüste tutuklanan Karaciç, 11 yıl kaçtı. Karaciç, bugün tıraş olmak istediğini söyleyerek, savunmasını da eski Sırbistan ve Yugoslav lideri Slobodan Miloşeviç gibi (1941-2006) tamamen kendisinin yapacağını belirtti.

Sırbistan'ı ileride tam üyeliğe alabileceğini belirten 27 devletli Avrupa Birliği, Karaciç'in askeri lideri general Ratko Mladiç'in Lahey'deki mahkemeye mutlaka teslim edilmesi gerektiğini dün yeniden hatırlatmıştı.

Karaciç ile Mladiç, Bosna Savaşı'nda (Nisan 1992-Kasım 1995), Temmuz 1995'te savaşacak nitelikte görülen 8106 Müslüman Boşnak erkeği ile genç çocuğun öldürüldüğü Srebreniça katliamı ve Saraybosna kentinin 43 aylık kuşatmasında 11 bin insanın katledilmesinde doğrudan sorumlu.

Mladiç ile Karaciç'i koruyan Slobodan Miloşeviç, Lahey'deki mahkemede yargılanırken, Lahey'e yakın Kuzey Denizi kenti Scheveningen'de kurulu özel BM cezaevinde 11 Mart 2006'da öldü. Miloşeviç, eski İngiltere Başbakanı Tony Blair ile kendisiyle toplam 100 saat telefonda konuştuğu eski NATO Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Orgeneral Wesley Clark'ın mahkemeye tanık olarak çağrılmasını defalarca istemişti.

Lahey'deki Yugoslavya savaş suçları mahkemesinin temeli, ABD'nin 1992'deki girişimiyle atıldı.

Karaciç, BM'nin 2000 yılının mayıs ayında güncellediği iddianameye göre, 1992-1996 yılları arasında soykırım, savaş suçu, insanlığa karşı suç işlemekten yargılanacak.

Karadziç'in Lahey'e teslimi önümüzdeki hafta

Bosnalı Sırp savaş suçu sanığı Radovan Karaciç'in, Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan BM savaş suçları mahkemesine gönderilmesinin bu hafta sonunu ya da gelecek hafta başını bulabileceği belirtildi.

Sırbistan savaş suçları savcılığı sözcüsü Bruno Vekariç, Karaciç'in pazartesi ya da salı günü iade edilebileceğini, ancak bu iade işleminin daha erken de olabileceğini söyledi.

Vekariç, soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle suçlanan Karaciç'in 72 saatlik resmi itiraz süresi bulunduğunu, salı günü başlayan bu süreninse cuma günü dolduğunu hatırlattı.

Karaciç, pazartesi günü Sırbistan'da yakalanmıştı. Karaciç'in avukatı, Sırp savaş suçlusunun Lahey'deki BM mahkemesine gönderilmesine karşı direneceklerini açıklamıştı.

AA

Bu haber toplam 708 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri