Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karaciç Yakalandı,sıra Mladiç'te'

23 Temmuz 2008 / 12:27
Soykırımla suçlanan Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç'in yakalanmasından sonra gözler, Ratko Mladiç'e çevrildi.
Avrupalı liderler, Sırbistan Hükümeti'ni, Bosnalı Sırpların eski askeri liderinin de yakalanması için çabalarını yoğunlaştırması çağrısında bulundu.

Karaciç'in Lahey'deki mahkemeye ne zaman iade edileceği henüz kesinleşmedi.

Avukatlarının Karaciç'in mahkemeye teslim edilmesi kararını önümüzdeki iki gün içinde temyiz etmesi bekleniyor.

Temyiz sürecinin bir hafta alabileceği belirtiliyor.

Karaciç, Srebrenitsa'da sekiz bin Müslüman erkeğin öldürülmesinden 43 ay süren Saraybosna kuşatmasına ve BM askerlerinin canlı kalkan olarak kullanılmasına kadar 11 ayrı suçlamayla yargıç karşısına çıkacak.

Radovan Karaciç, Lahey'de eski Sırbistan Cumhurbaşkanı Miloseviç'in kaldığı hapishaneye götürülecek.

Mahkemeyi tanımıyor

Miloseviç, mahkemeyi sürekli oyalamış ve dört yıl sonunda kararın açıklanmasından kısa bir süre önce hapishanede ölmüştü.

Miloseviç'in mahkeme tarafından atanan avukatı Steve Kay, prosedüre ilişkin bazı iyileştirmelere karşın, tanıkların, mahkemeye sunulan delillerin sayısı ve suçlamaların kapsamı gözönüne alındığında davanın çok kolay sonuçlanmayacağına dikkat çekiyor.

Ancak 1993'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararıyla, Bosna'da savaş suçu işleyenleri yargılamak üzere kurulan mahkemenin 2010'a kadar oturumlarını tamamlaması gerekiyor.

Mahkeme yetkilileri, ellerindeki 46 dosya sonuçlandırılmadan ve son iki kaçak Mladiç ile eski üst düze Sırp yetkililerden Goran Haciç yakalanmadan mahkemenin kapanmayacağını beklentisinde.

Rusya'nın açıklaması

Uluslararası Af Örgütü dün Güvenlik Konseyi'ne mahkemenin görev süresini uzatması çağrısında bulundu.

Ancak Sırpların en büyük destekçisi olan ve Güvenlik Konseyi'nde kararları veto hakkı bulunan Rusya, başından beri mahkemenin taraflı olduğunu savunuyor.

Rusya dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan yazılı açıklamada, mahkemenin kapanması çağrısında bulunuldu ve dosyaların bölge ülkelerine nakledilmesi istendi--BBC-
Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri