Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karaciç'in Suç Dosyası'nda Yok Yok!

22 Temmuz 2008 / 08:38
Karaciç için Lahey Savaş Suçları Mahkemesi ve NATO'dan mesaj geldi.
Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç'in bürosundan kaçak savaş suçlusu Radovan Karaciç'in tutuklanması hakkında yapılan açıklamada, Karaciç'in Sırp güvenlik güçlerince dün düzenlenen bir operasyon sonucu tutuklandığı bildirildi.

Eski Yugoslavya'daki savaş suçlularını yargılamak amacıyla Hollanda'nın Lahey kentinde oluşturulan uluslararası savaş suçları mahkemesinde başsavcılık görevini yürüten Serge Brammertz de konuya ilişkin açıklamasında Karaciç'in tutuklanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Brammertz açıklamasında şunları kaydetti:

''Savcı Bürosu adına, Sırp yetkilileri, özellikle de Sırbistan'daki Ulusal Güvenlik Konseyi'ne bağlı olarak çalışan, kaçakların izini sürmekle görevli Sırbistan Harekat Timi ve Savaş Suçları Savcılık Bürosu'nu kutluyorum. Bu, on yıldan daha uzun bir süreden beri bu tutuklanmayı bekleyen savaş suçları kurbanları için çok önemli bir gün. Bu aynı zamanda uluslararası adalet için de önemli bir gün. Çünkü bu hiç kimsenin kanunun pençesinden kaçamayacağını ve eninde sonunda tüm kaçakların adalet önüne çıkarılacağını açıkça gösteriyor.''

Sırbistan Cumhuriyeti eski devlet başkanı olan Karaciç, Sırbistan Demokratik Partisi başkanlığı ve Bosnalı Sırp Ordusu Yüksek Komutanlığı görevlerini bir süre yürütmüştü. Karaciç, Srebrenitsa'da 8 bin Müslümanın 1995 yılında katledilmesini organize etmek ve 1992-1995 yılında yapılan Bosna savaşında işlenen diğer savaş suçları nedeniyle aranıyordu.

İlk kez 24 Temmuz 1995'te hakkında suçlamada bulunulan Karaciç, 13 yıldan beri adaletten kaçıyordu. Karaciç'e yöneltilen suçlamalar arasında; ''soykırım yapmak'', ''soykırıma suç ortaklığı yapmak'', ''yoketme'', ''cinayet'', ''kasıtlı adam öldürme'', ''insanlara eziyet etme'', ''zorla göç ettirme'', ''insanlık dışı fiilleri işleme'' ve ''1992-1995 yılları arasında Bosna Hersek'te, Bosnalı Müslümanlar, Bosnalı Hırvatlar ve Bosna'daki Sırp olmayan diğer sivillere karşı diğer suç fiillerini işleme'' bulunuyor.

Radovan Karaciç, eski Yugoslavya'daki savaş suçlularını yargılamak amacıyla oluşturulan özel uluslararası savaş suçları mahkemesine iade edilmesi durumunda mahkeme tarafından yargılanacak 44. Sırp savaş suçlusu sanığı olacak.

NATO'DAN TEŞEKKÜR
Kaçak savaş suçlusu Radovan Karaciç'in yakalanarak tutuklanmasının NATO ve AB Başkanlığı tarafından memnuniyetle karşılandığı bildirildi.

NATO'nun konuya ilişkin açıklamasında, Bosna'da işlenen savaş suçlarının sanığı Karaciç'in tutuklanması ''uzun bir süreden beri beklenen iyi bir haber'' olarak nitelendirildi.

Bir NATO sözcüsü, ''Eğer bu bilgi doğrulanırsa, bu uluslararası toplum için gerçekten de çok iyi bir haber olur. Bu uzun zamandan beri duymayı ümit ettiğimiz bir haber. Bu, Sırbistan'dan beklentilerimiz açısından iyi bir haber. Bu olumlu bir ışık olarak görülmelidir'' dedi.

Öte yandan, dönem başkanlığını Fransa'nın yönettiği AB Başkanlığından konuyla ilgili yayınlanan bildiride, Karaciç'in tutuklamanın ''yeni Belgrad Hükümetinin, Balkanlar bölgesinde barış ve istikrara katkı yapmaya kendisini adadığının bir göstergesi olduğu'' dile getirildi. Açıklamada, Karaciç'in tutuklanması aynı zamanda ''Sırbistan'ın AB ile yakınlaşması yolunda atılmış önemli bir adım olarak'' nitelendi.

Kaynak:
Bu haber toplam 716 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri