Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karadzic hakim karşısında

31 Temmuz 2008 / 18:35
Bosnalı Sırpların eski lideri Karadzic, Lahey'de hakim karşısında. Karadzic için şu anda iddia makamı konuşuyor.
Bosnalı Sırpların eski lideri Karadzic, Lahey'de hakim karşısında. Karadzic için şu anda iddia makamı konuşuyor. Mahkeme heyeti başkanı, Karadzic'e neden avukat tutmadığını sordu.

Karadzic, mahkemene savunmasını kendi yapacağını bu nedenle avukat istemediğini söyledi.

Mahkeme başkanı iddianameyi okuyor;

Bireysel olarak Sırp yetkililerle birlikte infaz dahil olmak üzere terör kullanılarak, Sırp olmayan unsunlara yönelik cinayetler işlediğiniz konusunda suçlanıyorsunuz.

Sırp olmayan unsurların çoğu da zor kullanılarak öldürülmüş yada sınır dışı edilmiştir.

Bu iddianamede bazı iddialar yer alıyor. Bazı sivillerin öldürüldüğü yönünde iddialar yer alıyor. Toplama kamplarına da değiniliyor. Bunlar da sıralanıyor. İddianamaye göre binlerce Sırp olmayan unsurlar zor kullanılarak sınır dışı edildi. Sırp olmayan unsurlarda dini kurumlarda dahil, bazı haklarından mahrum bırakıldıkları yer alıyor iddianamede.

Binlerce sivilin öldürülmesi, katledilmesi...1995 Temmuz'unda... Özellikle şuna değiniliyor, binlerce müslüman erkeği gözaltına alındıktan sonra infaz edilmiştir.

Sayın Karadzic, siz soykırımla suçlanıyorsunuz bu uluslararası mahkemede. Bunlardan bir tanesi, suç ortaklığından, iştirakten suçlanıyorsunuz. Tabiki bunlar savaş suçları da dahil. Bu yapılan suçlamalar, bunlar insanlık suçları olarak değerlendiriliyor ve sistematik bir savaş. Bu da iddianamede soykırım olarak değerlendiriliyor. Sizin amacınız Bosnalı Müslümanları hedef almakla suçlanıyorsunuz. Mahkemenin kurallarına göre siz hem iştirak ettiniz, kışkırttınız ve himaye ettiniz. İddianame böyle diyor, siz bireysel olarak ve örgütlü olarak bunları yaptınız.

Kaynak:
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri