Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Karadziç’in tutuklanmasını Kim Engelledi

11 Ağustos 2008 / 12:59
BM'nin önemli ismi Florence Hartmann: "Karadziç'in tutuklanmasını Clinton ve Chirac engelledi..
Birleşmiş Milletler'in Eski Yugoslavya Hakkındaki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICTY) eski sözcüsü Florence Hartmann, mahkeme tarafından 13 senedir aranan baş zanlı Radovan Karadziç'in tutuklanmasına Fransa ve ABD'nin engel olduğunu söyledi.

Hartmann, eski ABD Devlet Başkanı Bill Clinton'la yine eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Sırp kasabı olarak bilinen Karadziç'in tutuklanmasını “bizzat” engellediklerini ifade etti. Eski ICTY sözcüsü, Blic gazetesine yaptığı açıklamada, “Tutuklama birkaç sefer Chirac, bir sefer de Clinton tarafından bizzat engellendi” dedi.

Sırp kasabı, 13 sene kaçak olarak yaşadıktan sonra geçen ay Belgrad'da tutuklandı. Karadziç, yakalandıktan sonra teslim edildiği Lahey'deki BM mahkemesinde, Bosna savaşı sırasındaki ABD'li elçi Richard Holbrooke'nin kendisiyle tutuklanmayacağına dair bir anlaşma yaptığını açıkladı. Holbrooke, daha önce de zaman zaman gündeme gelen anlaşma iddiasını yalanladı.

Karadziç, Srebrenitsa'da 8 bin Müslümanın katledilmesiyle ve Saraybosna'ya 43 ay süren kuşatmada 10 bin kişinin ölümüne yol açmakla suçlanıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 912 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri