Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karar bir hukuk garabeti

26.11.2009 16:37
Danıştay'ın katsayı kararını değerlendiren Prof. Kurtulmuş: Bu karar bir hukuk garabeti olarak tarihe geçecektir” dedi.

Danıştay 8. Dairesi'nin, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran düzenlemesiyle ilgili kararını “hem hukuk sistemimiz hem de demokrasimiz adına üzüntü verici” diye nitelendiren Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş; “Bu karar bir hukuk garabeti olarak tarihe geçecektir” dedi.

Danıştay 8. Dairesi'nin YÖKÜ'ün kat sayı uygulamasını kaldıran düzenlemesini iptal eden kararına tepkiler sürüyor. Karara sert tepki gösteren Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Kararın milletimizin bayram sevincimize gölge düşürdüğünü ve eğitim çağındaki yüz binlerce gencin geleceğe ilişkin umutlarını yıktığını belirtti. 

HAKKANİYETE UYMUYOR
Danıştay kararıyla ilgili bir açıklama yapan Kurtulmuş şöyle dedi: “Bu karar ne hukuka ne de hakkaniyete uygun değildir. Millet vicdanında hiçbir karşılığı yoktur. Verilen karar bir hukuk garabeti olarak tarihe geçecektir. Çünkü söz konusu kararın gerekçesinde de ifade edildiği üzere eğitim ve öğrenim özgürlüğü Anayasal bir haktır. Anayasa'nın ''Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi'' başlıklı 42. maddesi, hiç kimsenin hiçbir surette eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı, açık ve sarih bir şekilde yer almaktadır. Bu nedenle söz konusu kararın siyasi ve ideolojik kaygılarla alındığı yönündeki genel endişeyi paylaşıyoruz.”

28 ŞUBAT'IN ÜRÜNÜ
Üniversite giriş sınavlarında yıllardır haksız rekabete ve on binlerce öğrencinin mağduriyetine neden olan katsayı uygulaması 28 Şubat antidemokratik ortamının bir ürünü olarak ortaya çıktığını hatırlatan Kurtulmuş, “Bu nedenle YÖK'ün bu haksızlığı gideren düzenlemesi ne kadar yerinde ve doğru bir karar idiyse, Danıştay 8'inci dairesinin aldığı kararda o kadar yanlıştır. Temennimiz bu yanlışın bir an evvel düzeltilmesidir. Biz Saadet Partisi olarak başından bu yana Türkiye'nin yeni bir anayasa başta olmak üzere kapsamlı bir reform sürecinin önemi üzerinde duruyoruz. Millet iradesi üzerinde hiçbir vesayet ve dayatmanın kabul edilmeyeceği köklü ve yapısal bir reformun önemini vurguluyoruz. Şayet siyasi irade bu noktadaki samimi çağrı ve uyarılarımıza kulak verseydi, Türkiye bu tartışmaları çoktan aşmış olacaktı” dedi.

SAADET OLARAK DEĞİŞİKLİĞE DESTEK VERECEĞİZ
Kurtulmuş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu tablo; uyarılarımızın haklılığını ortaya koymakla kalmayıp, Türkiye'nin, siyasi ve hukuki reform ihtiyacının ne kadar ertelenemez olduğunu da göstermektedir. Bu noktada Hükümete bir kez daha sesleniyor ve keyfi yorumlara ideolojik mülahazalara imkan tanımayacak yasal ve yapısal düzenlemeleri bir an evvel hayata geçirmesini talep ediyoruz. Saadet partisi olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da ilan ediyoruz.”

 

Bu haber toplam 936 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri