Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karar Türkiye'yi kutuplaştırdı

05 Haziran 2008 / 18:16
DSP Başkanı Sezer, Anayasa Mahkemesi'nin türban kararı değerlendirdi
Karar Türkiye'yi kutuplaştırdı

DSP Başkanı Sezer, Anayasa Mahkemesi'nin türban kararı değerlendirdi. Sezer, "Türkiye bu noktaya taşınmamalıydı" dedi.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Anayasa Mahkemesinin, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin anayasa değişikliğini iptal edip yürürlüğünü durdurmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, başörtüsü tartışması ile gereksiz bir kutuplaşma ve gerilimin içine çekildiğini ifade ederek, ''Türkiye'yi bu noktaya taşımaya kimsenin hakkı yoktu'' dedi.

Başörtüsü tartışmasının gündeme gelmesinin ardından TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ziyaret ederek, sürecin durdurulmasını istediklerini hatırlatan Sezer, şöyle konuştu:

TÜRKİYE GEREKSİZ YERE GERİLDİ

''Anayasa Mahkemesinin kararı, o girişimimizin haklılığını ortaya çıkarmıştır. Türkiye gereksiz yere gerilmiş, kutuplaştırılmış oldu. Türkiye'de önemli sorunlar varken ülkeyi böyle bir kutuplaşma noktasına getirmenin bedelini hükümet de bu kutuplaşmadan medet uman diğer kesimler de ödeyecektir. Türkiye zaman kaybediyor, bunu içimize sindiremiyoruz. Bizim girişimimiz karşılık bulabilseydi bugün yaşananlar olmayacaktı. Türkiye'nin sorunlarına çözüm için birlikte adım atma imkanımız olacaktı. Türkiye'nin, coğrafyasının da koşulları nedeniyle demokrasiyi sağlıklı işletebilmek için laikliği gözünün içi gibi koruması gerekir. Başbakan, laikliğin savunucusu olduğunu söylüyordu. Ancak uygulamaları bunu ortaya koymuyordu. Umarım bundan sonra aklıselim hakim olur.''


Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri