Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karargahevleri Nedir?

11 Şubat 2009 / 09:40
Ergenekon soruşturmasının en kritik belgelerinden birini MİT’in hazırladığı ve “Karargâhevleri” adını taşıyan belge oluşturmuştu.
MİT Müsteşarı Emre Taner’in imzasıyla, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilen rapor 2005’te hazırlandı.

MİT’in, bu tarihte yaptığı saptamaları rapor haline getirdiği ortaya çıkmıştı. Ergenekon davasında yargılanan İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in bazı sivil ve askerlerle toplantılar yaptığı bilgisine ulaşan MİT’in, araştırmalarının ardından söz konusu raporu hazırladığı bilgisi kamuoyuna yansımıştı.

MİT’in belirlemelerine göre, İP’nin yanı sıra bazı TSK mensupları ve sivil memurların da katılımıyla toplantılar düzenlendiği, bu toplantılarda çekirdek kadroların oluşturulmasının öngörüldüğü, amacın özellikle Harp Akademileri ve Hava Harp Okulu‘ndaki genç askerleri örgütlemek olduğu kaydedilmişti.

Belgede, bazı toplantılara askeri öğrencilerin katılımının gerçekleştiği bilgisine de yer verilmişti. Rapor ekindeki şemada “askeri kesim” ve “alevi kesim” başlıkları altında da bazı asker ve sivillerin isimlerine yer veriliyordu.
Bu haber toplam 972 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri