Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karargahta katsayı çalışması

03.12.2009 09:07
YÖK'ün katsayı eşitsizliğini ortadan kaldıran kararının ardından Genelkurmay Karargahı'nda bir çalışma yaptığı ortaya çıktı.

stanbul Barosu'nun Danıştay'a açtığı katsayı davasının Genelkurmay Karargahı'nın da takibinde olduğu ortaya çıktı. YÖK'ün katsayı engelini kaldıran kararından 1 ay sonra Genelkurmay İstihbaratı için hazırlanan değerlendirme raporunda çok önemli itiraflara yer veridi. Eğitim sisteminin gereği olarak sunulan farklı katsayı uygulaması, belgede "İmam Hatip Liseliler'in önündeki katsayı engeli" olarak açıkça itiraf edildi.

“Gizli” ibareli belge

YÖK'ün 21 Temmuz'da aldığı eşit katsayı kararından 1 ay sonraya tamamlanan çalışma, Genelkurmay 2. İstihbarat Analiz ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlandı. Gizli ibaresi taşıyan belgenin Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'na sunulduğu ve konuyla ilgili Genelkurmay Adli Müşavirliği'nin bilgilendirildiği belirtildi.

Sürüncemede bırakmak

Çalışmanın sonuç bölümünde YÖK'ün kararına karşı izlenecek yollar anlatıldı. İstanbul Barosu ve Eğitim İş Sendikası'nın açtıkları davaların yanında düz liseleri seçen öğrenci velilerinin mağdur oldukları gerekçesiyle dava açabileceği vurgulandı. Hem Danıştay'a açılan davalar hem de velilere açtırılacak davalarla yapılmak istenen ise "Sınav sisteminin sürüncemede bırakılması" görüşüyle açıkça belgede belirtildi.

Ayrıştıran bakış açısı

Belgenin sonuç ve değerlendirme bölümünde, katsayı uygulamasının kamuoyuna sunulduğu gibi eğitim sisteminin gereği olmadığı da itiraf edildi. Toplumu sınıflara ayıran bakış açısıyla hazırlanan belgede, katsayı uygulamasıyla muhafazakarların kamusal alan dışında tutulmasının hedeflendiği şu ifadelerle anlatıldı: "Yeni düzenleme ile İmam Hatip Liseleri'nin önündeki katsayı engelinin kaldırıldığı ve yükseköğretim kurumlarına girişte avantajlı hale getirildiği, bu yolla muhafazakar yaşam tarzını benimseyenlerin kamusal alanlarda varlıklarının genişletilmesinin hedeflendiği."

İHL’ler birliği bozacakmış

YÖK'ün adaletsizliği kaldıran kararına karşı yürütülecek çalışmalarda kamuoyunu ikna için yeni uygulamanın dershanelere olan talebi artıracağı ve mesleki eğitimin kalitesini düşüreceği gibi gerekçelere sığınılan belgede, en garip değerlendirme ise imam hatiplere olan talebin Türk toplumunun birlik ve beraberliğine zarar vereceği yönündeki ifadeler oldu. Bu değerlendirme belgede "Mesleki eğitimin cazibesinin kalmamasından dolayı talebin düşebileceği, İmam Hatip Liseleri’ne talebin artacağı, Üniversiteye girişte avantajlı hale getirildikten sonra, İmam Hatip Liseleri’nin toplumda daha yaygın bir şekilde "Müslüman Okulu" olarak tanımlanacağı toplunda farklı bir kitle oluşturacağı ve bu durumun Türk toplumunun birlik ve beraberliğine zarar verebileceği" ifadeleriyle yer aldı. Belgede, düzenlemenin iptali için açılan davanın ve süreç içindeki gelişmelerin takip edilmesinin uygun olacağı değerlendirmesi yapıldı.

Çevik Bir’in talimatı gibi

G enelkurmay İstihbaratı'nın hazırladığı belge emekli Orgeneral Çevik Bir'in 14 Temmuz 1998'de YÖK'e gönderdiği yazıyı akıllara getirdi. Farklı katsayı uygulamasına geçilmesinin istendiği yazıda mevcut uygulamanın irticai gruplarca istismar edildiği savunuldu. Ergenekon sanığı olan Kemal Gürüz, emir kabul ettiği bu yazıdan 16 gün sonra 30 Temmuz'da YÖK Genel Kurulu'nu topladı. Farklı katsayı uygulaması bu toplantıda devreye sokuldu.

Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri