Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kararı alkışla karşıladılar

30 Temmuz 2008 / 19:31
Haşim Kılıç'ın açıklamaları nefesler tutularak izlendi. 'kapatılmamıştır' sözcüğü AKP'li vekillerin alkışlarıyla karşılandı..
Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararına ilişkin haberi TBMM kulisinde de AKP'li vekillerin alkışlarıyla ve birbirlerine sarılıp, kutlamalarıyla karşılandı. Gözyaşlarını tutamayanlar bile oldu.

KULİSTE TOPLANDILAR
Daha açıklama yapılacağının duyulmasından itibaren genel kurul salonundan kulislere gelen AKP'li milletvekilleri, TV ekranların canlı yayın yapan kanallara ayarlayıp, pür dikkat açıklamayı beklediler. Ancak açıklama geciktikçe stress başladı. Bir ara Fahrettin Poyraz bahçeye ve kulislere çıkarak, “içeride oylama var. Karar yeter sayısı istedi muhalefet haydi arkadaşlar içeri” diye seslendi. Ancak kimse inanmadı. Poyraz, “şaka yapmıyorum vallahi doğru, karar yeter sayısı istendi” diyerek vekilleri zorla TV ekranlarının karşısından içeri sokmaya çalıştı. Milletvekilleri, “çalışmalara ara verin”, “neden bu çalışmayı başlattınız” gibi sitemlerde bulundular.

ÖDÜMÜZÜ PATLATTIN
Oylama sonrasında yine AKP'li vekiller dışarı çıktı. Bu sırada bir vekil genel kurul'un 'kapatıldığını' ifade etmek için 'kapattılar' deyiverdi. Tüm vekiller heyecanla sesin geldiği yöne hareketlendi. Sonra, kapatılan parti değil genel kurul olduğunu anlayınca, “Ödümüzü patlattın” diye arkadaşlarına çıkıştılar.

Dakikalar ilerledikçe , gizli bilgiler alınmaya çalışıldı. Mahkeme içinden gelen bilgiler çelişkili olunca kimi zaman üzülüp, kimi zaman sevindiler. Ancak en sonunda haşim Kılıç ekranda görününce, tüm nefesler tutuldu ve dinlemeye başladılar.

Kılıç, ön konuşmasını uzatınca vekiller “haydi artık açıkla” diye laf atmaya bile başladılar. Sonunda Kılıç'ın “kapatılmamıştır” sözcüğü duyuldu. Hep birlikte alkışlayan AKP'li vekiller, birbirlerine sarılıp, öpüştüler. Karşılıklı kutlamalar oldu. Yüzler gülmeye başladı. Bir süre sonra da kararı yorumlamaya başladılar:

TOPTAN: RAHATLAMA OLACAK
TBMM Başkanı Köksal Toptan, kararın ardından yaptığı açıklamada, “Alınan kararla birlikte Türkiye'de ciddi bir rahatlama olacak” dedi.

AYDIN: UYARIYI ÖNEMSİYORUM
Devlet Bakanı Mehmet Aydın, “Uyarı ve diyaloğu önemsiyorum. Toplumun çeşitli kesimleri arasında diyalog olması lazım. Ben ömrüm boyunca laikliği savunmuş birisiyim. Daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacım var. Kararı önemsiyorum. Ama tamamıyla ret bekliyordum. Yine de saygı duyuyorum. Artık bu karar geldi geçti. Şimdi enerjimizi ülkenin kalkınmasına ayırmalıyız. Kesimler arasında güven oluşturulmalı. Herkes birbirine inanmalı ve güvenmeli.” dedi.


GÜNAY: NEFES ALACAĞI
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Önemli ve olumlu bir karar. Toplumsal bir nefes almayı sağlayacaktır. Birliğe ve bütünlüğe ihtiyacımız olan bir dönemde kararın sağlıklı bir gelişme ve olumlu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

EKER: KARARI BEKLİYORDUM
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, “Hayırlı olsun. Ben böyle bir kararı bekliyordum” yorumunu yaptı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, “Kapatılmayacağını ilk günden söyledim. Haklı çıkmanın gururunu yaşıyorum” dedi.

ENİŞTENİN YORUMU
Abdullah Gül'ün eniştesi ve gizli görüşmenin konuğu Mehmet Tekelioğlu, “Demokrasi kazanmıştır” demekle yetinirken, Salih Kapusuz, “benim için sürpriz olmadı” dedi. Adı yasak istenenler listesinde bulunan Mehmet Çiçek, “Ben çok rahattım. Başkanın yaptığı uyarıları dikkate almamız gerek. Çok doğru bir karar ama uyarılar da doğru. Hepimiz bundan ders çıkartmalıyız” dedi. Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, “hayırlı olsun” demekle yetindi. Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Melih Gökçek de, “ben zaten önceden defalarca kapanmayacağına ilişkin düşüncemi belirtmiştim. Karardan memnunum, vatana millete hayırlı olsun” dedi.

PAÇACI: TESCİL EDİLDİLER
MHP'li Cihan Paçacı, mahkemenin verdiği kararın iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, partinin laikliğe aykırı eylemlerin odağı olduğunu ve ceza verilmesi gerektiğini söyleyen 10 üye olduğunu belirterek, “laikliğe aykırı eylemler içinde oldukları tescil edildi. Bundan sonra umarım böyle eylemler içinde olmazlar. Türkiye'de laik-/dindar kutuplaşması oldu. Umarım bundan sonra bunu değiştirecek politikalar uygular ve Türkiye gerginlikten kaostan bir an önce kurtulur” dedi. Paçacı yeterli oy çıkmadığı için partinin kapatılmadığına dikkat çekti.

Kaynak:
Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri