Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kararla ilgili ilk yorum

05 Haziran 2008 / 18:01
Anayasa Mahkemesi'nin kararı için Diyarbakır'da konuştu. İşte Baykal'ın sözleri:
Baykal'dan kararla ilgili ilk yorum

Türbanla ilgili düzenlemeye itiraz başvurusunda bulunan CHP'nin lideri Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararı için Diyarbakır'da konuştu. İşte Baykal'ın sözleri:

CHP lideri deniz baykal kararla ilgili şunları söyledi
:hukuki bakımından çok önemlidir. Anayasamızın değiştirilemez maddelerine yönelik maddeleri için Anayasa Mahkemesi'nin 2. 4. 148. maddelere dayalı olarak bu kararı aldığını ifade etmiştir. 2. madde Türkiye Cumhuriyetinin niteliklerini belirleyen maddedir. 4. madde 2. maddenin değiştirilemez olduğunu belirler. 148. madde ise Anayasa Mahkemesi'nin yetkilerini ortaya koyan bir maddedir.

Anayasa Mahkemesi bu maddelere dayanarak karar almasının, Anayasa değişikliğine ilişkin süreç açısından da çok önemli bir karardır. Bunun çok önemli siyasi ve hukuki sonuçları olacaktır.

Gönül isterdi ki böyle bir karara dayanmasın. Biz bunun yanlış olacağını toplumda gerginliğe yol açacağını açıklamıştık. Bunun Meclis'ten geçmemesi için uğraştık. Cumhurbaşkanı onaylamaması için çaba gösterdik. Keşke gelmeseydi; keşke bu noktaya dayanmasaydı. Böyle bir noktaya gelmesinden üzüntü duyuyoruz. Ülkeyi yönetenlerin anayasa ile çelişmemesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Artık anayasamızı zorlayan bir iktidar anlayışı söz konusu olmaz. Anayasa ile çelişen, Anayasayı değiştirmeye çalışan bir yönetim anlayışı olmaz.

Bu konuda Anayasa Mahkemesi'nin alacağı karara yönelik hiçbir açıklama yapmadık. AK Parti'nin kapatılması ile ilgili karar konusunda da hiçbir müdahale etmek istemiyoruz. Bu konuda da uyarılıramızı zamanında yaptık. Keşke uyarılarımız dinlenseydi de dava açılmasaydı. Karar Anayasa Mahkemesi'nindir. Anayasa Mahkemesi'nin herhangi bir değerlendirme yapmak durumunda değiliz.
Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri