Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karayalçın İmralı'dan emir alıyor

19 Kasım 2008 / 12:13
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni binasında ilk toplantısını gerçekleştirdi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Murat Karayalçın'a yönelik eleştirilerini sürdürdü. Gökçek Ankara'dan CHP'nin belediye başkan adayı olan Karayalçın'a hitaben, "Şimdi sen gidip PKK yandaşlarını koltuğunun altına alacaksın, 46 tane PKK yandaşını SHP'den belediye başkanı olarak seçtireceksin, ondan sonra diyeceksin ki 'ben PKK yandaşlarını belediyeye sokmayacağım' yani böyle bir söze kargalar güler.' dedi.


Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni binasında ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı öncesi, Yeni Meclis Salonu'nun açılışı nedeniyle verilen kokteyle Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve belediye bürokratları katıldı.


Atatürk Kültür Merkezi alanının karşısında Eski Şehir Terminali'nin yerine yapılan 23 katlı yeni binada yer alan Meclis Salonu 330. oturumuyla Ankaralılara hizmet vermeye başladı.
Şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açılan ilk toplantının öncesinde verilen açılış kokteylinde yeni belediye binası ve meclis salonunu tanıtan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yeni salonun Ankaralılara hayırlı ve uğurlu gelmesini diledi. Gökçek yıllardan beri Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin müstakil olarak tek başına hizmet verebilecek bir binası olmadığını belirterek böyle bir binanın Ankara'ya atılmış şık bir imza olduğunu ifade etti.


Büyükşehir Belediye Başkanı, açılış nedeniyle verilen kokteylde yeni binayla ilgili görüşlerini basın mensuplarıyla yaplaştı. Gökçek, "Bugün EGO ve Ankara Büyükşehir Belediyesini bir araya alan, 24 katlı, artı yan kısımlarda da dörder katlı iki ayrı bina, yemekhane, Belediye Meclis Üyesi arkadaşların çalışmalarını sürdüreceği alan ve konferans salonunun bulunduğu bölümle bu bina, gerçekten güzel bir hizmet alanı olarak ortaya çıktı. 94 bin metrekarelik dev bir alan. Bütün birimlerin tamamı buraya taşındı. Ay sonuna kadar ben de buraya taşınmış olacağım. Bir Belediye Başkanı olarak, Meclis üyeleri olarak, çalışanlar olarak Ankara'ya böyle bir eser bırakmak bizim hepimizi son derece mutlu ediyor. Gerçekten gurur duyuyoruz. Ankara Büyükşehir Belediye Binasının olmaması dosta düşmana karşı çok ciddi anlamda bir eksiklikti. Bugüne kadar pek çok belediye başkanı gelmesine rağmen böyle bir binanın yapılmamış olması, bundan önce gelen pek çok yöneticinin bu işi ciddiye almadığını, hatta parası olup da yapmayanların da son derece beceriksiz olduğunu açık ve net olarak ortaya koyuyor." diye konuştu.


Bir taraftan borç ödediğini diğer taraftan Ankara'nın dört bir yanına hizmet yağdırdığını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir taraftan 750 trilyon lira metroya para yatırıyoruz, bunun haricinde kendi imkânlarımızla 90 milyon metreküplük dev barajlar inşa ediyoruz. Bir taraftan bu görmüş olduğunuz dev eseri bitiriyoruz. Bunların hepsi öz kaynaklardan oluyor. El kesesinden yemiyoruz, direk belediye imkânlarıyla yapıyoruz. Gerçekten bunu başaran arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Gurur duyuyorum. Ankaralılara hayırlı uğurlu olsun inşallah."


Oturumun başlamasının ardından Gökçek, sinevizyon eşliğinde Belediye ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında belediye meclis üyelerine bilgi verdi."BEN SAYIN BAYKAL'IN YALANCISIYIM"

Belediye Meclis toplantısı öncesinde verilen kokteylde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Başkan Gökçek, bir gazetecinin "Karayalçın, bugün bir açıklama yaptı ve 'Belediye Başkanı olursam Ankara Büyükşehir Belediyesi PKK yandaşlarıyla dolmayacak' dedi. Karayalçın'ın bu sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz ?" sorusu üzerin etrafta gülüşenleri işaret ederek; "Bak gülüyorlar" dedi ve şunları söyledi:


"Yani demek ki bu kadar gülünecek bir laf. Şimdi sen gidip PKK yandaşlarını koltuğunun altına alacaksın, 46 tane PKK yandaşı belediye başkanını SHP'den belediye başkanı olarak seçtireceksin, ondan sonra diyeceksin ki 'ben PKK yandaşlarını belediyeye sokmayacağım' yani böyle bir söze kargalar güler. Güldürmesin kendisine. Komik olmasın, bugüne kadar hep onlarla işbirliği yapacak. Şimdi sıkıştı PKK'lıları sokmam diyor. Kendisiyle televizyona çıktığımızda ben icap ederse isim listesini de veririm. Dosya da veririm kendi dönemindeki yasa dışı örgütlere ait. PKK dâhil olmak üzere kaç kişinin çalıştığına dair. Ben belediye başkanı olduğumda personel müdürlüğüne verdiğim talimatlardan bir tanesi yasadışı örgütlerle Karayalçın döneminde şu veya bu şekilde ilişkisi olan adliyeye, polise intikal etmiş dosyaları bana verin şeklindeydi. Bunu liste halinde çıkarttılar. Bunu liste halinde çıkarttıktan sonra şimdi Karayalçın'ın kalkıp da bunları söylemesi son derece komik. Sonra ben söylemedim, ben demedim ki Karayalçın'a sen geçen seçimde listelerini İmralı'dan tasdik ettirdin diye. Kim söyledi? Baykal söyledi. Ben Baykal'ın yalancısıyım. Baykal dedi ki 'İmralı'dan geldi listeler' dedi. Ne kadar çabuk unuttu bu sözleri. Şimdi bir olay daha ortaya çıkıyor. Eğer Sayın Baykal'ın bu sözleri yalansa kendisine iftira atan bir genel başkanla bir arada olmaması lazım. Doğruysa o daha felaket bir şey. O zaman PKK yandaşlarıyla işbirliği yapan, İmralı'dan emir alan bir parti lideriyle yani Sayın Karayalçın'la Sayın Baykal'ın bir arada olmaması lazım. Yani işe neresinden bakarsan bak tek kelimeyle felaket. Sayın Karayalçın kimseye bu sözlerini inandıramaz. Artık köşeye sıkışmışlığın, paniğin eseri olarak ilk defa PKK'ya çattı dikkat ediyor musunuz? İşte biz adama böyle geri adım attırırız."


'NERESİNE VURSAM TOZ ÇIKIYOR'

Bir başka gazetecinin "Karayalçın aday olmasa CHP'den başka biri aday olsa sizin işiniz daha mı zor olur?" sorusu üzerine ise Gökçek; "Yok, olmaz ben Karayalçın haricinde aday kabul etmem. Kesinlikle etmem. Nerden bulacağım böyle adayı. Neresine vursam toz çıkıyor. Kolay mı? Nerden bulayım onun gibisini." diyerek yanıt verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1598 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri