Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karayalçın SHP'den istifa edecek

16 Ekim 2008 / 14:11
özyürek;Deniz Baykal ile SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ın dün yaptığı görüşmeye ilişkin sorularını yanıtladı.
Görüşmede yerel seçimler ve Karayalçın'ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunun değerlendirildiğine dikkati çeken Özyürek, önümüzdeki sürece ilişkin şunları söyledi:

''Biz SHP'nin kapatılmasını falan talep etmedik. Önemli olan Sayın Karayalçın'ın CHP'den aday olması ve onun adaylığı etrafında AKP karşısındaki bütün kesimlerin birlikteliğinin sağlanmasıdır. Karayalçın'ın adaylığının bunu sağlayacağı anlaşılıyor. SHP'nin kapatılması, bir anlamda kurumsal birleşme söz konusu değil. Sayın Karayalçın, seçim kanunlarının da zorunlu kıldığı gibi yasal süreç başladığında partisinden istifa ederek CHP'den aday olacaktır.''

Sürecin devamında iki parti arasında kurumsal birleşmenin gündeme gelip gelmeyeceğine yönelik soru üzerine Özyürek, ''Kurumsal birliktelik konusu daha iddialı ve önemli bir proje. Böyle bir proje daha zaman alıcı ve daha çok çaba göstermeyi gerektiriyor. Şimdi önümüzdeki sorunu, Ankara ile ilgili sorunu çözmek istiyoruz'' yanıtını verdi.

Özyürek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in konuyla ilgili açıklamalarına da tepki göstererek, ''Çok yakışıksız suçlamalar yapıyor. Gökçek'in üslubunu zaten biliyoruz, sürekli kavgadan yana. Ancak polemiklerle bir yere varılamaz'' dedi.

Murat Karayalçın'ın toplumun yakından tanıdığı bir isim olduğuna işaret eden Özyürek, ''SHP'nin 2004'teki seçim işbirliğini öne sürerek Karayalçın'ın bölücülerle yan yana olduğuna ilişkin suçlamalar, olsa olsa Melih Gökçek'e yakışan suçlamalardır. İnsaf sahibi herkes Karayalçın'ın Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünden yana olan cumhuriyet aydını olduğunu bilir. Onu, bölücü terör örgütüyle yan yana göstermek insafsızlıktır. Kendisi ülkenin bölünmez bütünlüğünden yana olduğunu her zaman söylemiştir'' diye konuştu.

Kaynak:
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri