Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karayolu Taşımacılığı Kongresi

16 Mayıs 2008 / 10:02
Nakliye sektörünün kalbi İstanbul'da attı.

Dünya çapında 60 ülkeden 180 devlet adamı İstanbul'da taşımacılık sektörünün geleceğini tartıştı. 31. Dünya Karayolu Taşımacılığı Kongresi'nin gündemini ise tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması oluşturdu.

60 ülke ve 180 devlet adamının katıldığı uluslarlarası 31. Karayolu Taşımacılığı (IRU) kongresi dün İstanbul'da başladı. Programa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Muammer Güler, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Dünya genelinde karayolu taşımacılığı, yükleme boşaltma, istifleme, depolama ve lojistik konularının ele alındığı ve İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması konusunun gündeme geldiği IRU kongresinin gündem konusu ise Asya'dan Avrupa'ya uzanan tarihi İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması oldu.

5 YILDA TAMAMLANACAK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İpek Yolunun Çin'den başlayarak Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacağını söyledi. Gül, Türkiye'nin duble yol ve Karadeniz yolu ile bu projeye önemli katkılarda bulunduğunu söyleyerek, “Bugün bu konuyla ilgili devlet başkanları ile toplantı yapacağız. Biz İpek Yolu'na uzun süredir büyük önem veriyoruz. Umuyorum ki bu proje 10 yıl değil 5 yıl içerisinde tamamlanacaktır' dedi.

Bakan Yıldırım Marmaray projesinin İpek Yolu projesinin bir parçası olduğunu vurgulayarak, 'Bu proje İpek Yolu'nun Avrupa'ya ulaşmasında ciddi adımlardan biridir' dedi. Bakanı Tüzmen ise Ticaretin Avrupa'dan Asya'ya doğru kaydığını ve İpek Yolu'nun yeniden gündeme geldiğini ifade ederek, bu ticarette Türkiye'nin büyük rolü olduğunu belirtti. ORHAN TURAN

Gorbaçov: ABD yalnız kalacak

IKU Kongresi'ne dağılan SSCB'nin eski başkanı Mikhail Gorbaçov da katıldı. Gorbaçov, Türkiye'nin karayolu taşımacılığında ABD'den sonra dünya ikincisi olduğunu ve Avrupa'da da lider olduğunu öğrendiğinde çok şaşırdığını söyledi. Konuşmasında soğuk savaş dönemlerinden anetdotlar anlatan Gorbaçov, Batının ve Amerika'nın soğuk savaşı kazandığını sandığını belirterek, 'ABD'liler bir gecede demokratik Ortadoğuyu yataracaklarını sanıyor. Churchill, “Amerikalılar her şeyi denedikten sonra doğruyu bulurlar” derdi. ABD, dayatmacı olmaya devam ederse, kaçınılmaz olarak yalnız kalacak' dedi. ABD'nin soğuk savaş döneminden iki kat daha fazla silahlandığını da söyleyen Gorbaçov, silahlanmanın ve çevre sorunlarının dünyayı ciddi oranda tehdit ettiğini dile getirdi.

Yeni Şafak - Orhan Turan

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri