Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kardavi'den Önemli Fetva

18 Haziran 2008 / 11:49
İslam dünyasının önemli isimlerinden Kardavi, kadınların eğitime dahil edilerek, büyük bilim kadınları olmalarının sağlanması gerektiğini söyledi.
İslam dünyasının önemli isimlerinden Şeyh Yusuf El Kardavi, İslam ve Arap dünyasının geri kalmasının, demokratik bir düzenin olmayışından kaynaklandığını söyledi.

BİZ UÇAK YAPIYORUZ, ONLAR ROKET
Katar Üniversitesi’nde ‘Arap Toplumu Üzerindeki İslam Perspektifi’ başlıklı bir konferans veren Kardavi, diğer medeniyetlerin İslam ve Arap medeniyetini geçmesiyle ilgili ilginç örnekler verdi. “Bizler uçak yaparken, onlar roket yapmışlar bile” diyen Kardavi, kendisinin Amerikan toplumuna karşı olmadığını ancak Amerikan siyasetine karşı durduğunu belirtti.

AMERİKAN SİSTEMİNDEN FAYDALANILMALI
Amerikan toplumunun eğitim ve teknolojik sisteminden faydalanılması gerektiğini kaydeden Kardavi, Arap toplumunun başkalarının yardımıyla değil, kendisinin yapacağı çalışmalarla öne çıkabileceğini ifade etti.

TARIM GELİŞTİRİLMELİ
Peygamberimizin tarıma çok önem verdiğini ancak, bugünkü İslam ve Arap toplumunda tarımın yeterince işlenmediğini kaydeden Kardavi, Sudan topraklarının tarıma açılmasının bile tüm ümmeti kalkındırabileceğine işaret etti.

Arapların ihracının ithalatından daha az olduğuna vurgu yapan Kardavi, toplumun bir bütün olarak gelişmesi için kadınların eğitime dahil edilerek, bilim kadını olması gerektiğini belirtti.

KADIN VE ERKEK EŞİTLİĞİNE VURGU
Kadın ve erkekler için fırsat eşitliğinin desteklenmesini isteyen Kardavi, “Katar’da kadın ve erkekler arasında gerek ücretler konusunda, gerekse sektördeki istihdam dağılımı açısından bir eşitlik var. Ancak bizim tek eksiğimiz var ki, o da güç. Ümmet, kendisine hedefler koyup, bu hedefleri gerçekleştirmek için canla başla çalışmalı” diye konuştu.
Bu haber toplam 966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri