Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kardeş kavgası çıkarmak istiyorlar

09 Ekim 2008 / 12:40
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Terörün Amacının Birlik ve Kardeşliğin Oluşmaması, Türkiye'nin Büyümesini Önlemek Olduğunu Belirterek, "Türkiye'de Kardeş Kavgası Çıkarmak İstiyorlar, İç Huzuru Bozmak İstiyorlar. Bu Konuda Ciddi Mücadelemiz Sürüyor. Ama Bu M
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, terörün amacının birlik ve kardeşliğin oluşmaması, Türkiye'nin büyümesini önlemek olduğunu belirterek, "Türkiye'de kardeş kavgası çıkarmak istiyorlar, iç huzuru bozmak istiyorlar. Bu konuda ciddi mücadelemiz sürüyor. Ama bu mücadeleyi yaparken, vatandaş ile teröristleri çok iyi ayırmamız lazım." dedi.

Diyarbakır-Silvan karayolunda polis servis aracına düzenlenen saldırıda şehit düşen polisler Ahmet Kılıçarslan, Duran Karaboğaş, Adem Seyfioğlu, Ramazan Tavşancı ve sivil memur şoför Vedat Ulu'nun cenazesi, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulu'nda düzenlenen törenin ardından memleketine gönderildi.

Ağıtların yükseldiği cenaze töreninde şehit yakınlarından bazıları zaman zaman kendinden geçti. Alanda bulunan sağlık ekipleri fenalaşanlara anında müdahale etti.

Şehitlerin özgeçmişlerinin okunmasından sonra törende konuşan Vali Hüseyin Mutlu, milletin bu terör oyunlarını boşa çıkaracağını söyledi.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ise, terörün amacının, ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmak ve milleti yıldırmak olduğunu belirterek, bu hedefine asla ulaşamayacağını ifade etti.

Köksal, "Polisimiz dimdik ayaktadır. Ateş düştüğü yeri yakar ama şehit ailelerimizle aynı acıyı paylaşıyoruz. Acınızı paylaşmak için buradayız. Bu polislerimiz bu ülkeyi ayakta tutabilmek birlik ve bütünlüğü korumak için canları feda etmişlerdir. Bunlar teşkilatın altı sayfalarına geçecektir. Şehit yakınları bizim emanetimizdir. Onlar için hür türlü imkanı seferber edeceğiz. Bundan sonrada dimdik ayakta duracağız. Bu ülkeyi kurarken çok şehit verdik, korurken de şehit vereceğiz." dedi.

Konuşması sırasında duygulandığı gözlenen Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehdi Eker ise, şunları dile getirdi: "Bazı anlar vardır, birşey söyleyemeyiz. Hiç bir anlam taşımaz. Diyarbakır geçmişte de terör saldırılarına maruz kaldı. Bize hizmet eden, güvenliğimizi sağlayan, gece gündüz çalışan kardeşlerimiz bu şehirde şehit oldu. Terör hangi gayeyi güdüyorsa, bunu iyi kavrayıp amacına ulaşmasını engellememiz lazım. Hedef Diyarbakır'ın imajıdır, Diyarbakır'ın güvenliğidir. Türk milletin güvenliği ve huzurudur. Ama bu amaçlarına ulaşmayacaklar."

İçişleri Bakanı Beşir Atalay da, şehitlerin acılarını yüreklerinde hissettiklerini söyledi.

Terörü lanetleyen Bakan Atalay, şöyle konuştu: "Bizlere emanetsiniz. Biz emanetin değerini biliriz. Mücadelemiz sürecektir. Bu mesleğin kaderinde ve anlamında şehit olmak da vardır. Terörü lanetliyorum. Kime karşı, nerede olursa olsun lanetliyoruz. Terörle mücadeleyi dünyanın en önemli mücadelesi olarak görüyoruz. Terörün amacı birlik ve kardeşliğin oluşmaması, Türkiye'nin büyümesini önlemektir. Türkiye'de kardeş kavgası çıkarmak istiyorlar, iç huzuru bozmak istiyorlar. Bu konuda ciddi mücadelemiz sürüyor. Ama bu mücadeleyi yaparken, vatandaş ile teröristleri çok iyi ayırmamız lazım. Vatandaşlardan da terörle mücadelede daha kararlı ve güvenlik güçlerine yardımcı olmalarını istiyorum."

Daha sonra Diyarbakır Müftüsü Ali Melek şehitler için dua okudu. Törenden sonra polis memurları Duran Karaboğaş Kahramanmaraş-Şahinkaya, Ahmet Kılıçarslan Yozgat Sorgun, Ramazan Tavşancı İstanbul, Adem Seyfioğlu Kahramanmaraş-Andırın'a helikopter ve uçak ile gönderildi. Vedat Ulu'nun cenazesi ise defnedilmek Diyarbakır merkeze bağlı Geyiktepe köyüne götürüldü.

Törene, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, 2. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Rasim Arslan, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri, askerler, polisler daire amirleri ve şehit yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehit Duran Karaboğaş'ın Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun, evli ve 4 çocuk babası olduğu, şehit Ahmet Kılıçarslan'ın aynı okul mezunu, evli 2 çocuk babası olduğu, eşinin 3. çocuğuna hamile olduğu, Adem Seyfioğlu'nun aynı okul mezunu ve 1 çocuk babası olduğu, Ramazan Tavşancı'nın Elazığ Zülfü Ağar Polis Meslek Yüksek Okulu mezunu ve 1 çocuk babası olduğu, eşi Seda Tavşancı'nın da Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde polis olarak görev yaptığı açıklandı.

(CİHAN)

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri