Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kardeş ülke de anlayamadı

14 Temmuz 2008 / 07:33
Ali Hüseyinov: Türkiye'de başörtülü kızlara eğitim hakkı verilmelidir.

Azerbaycan Temsilcimiz ve Yazarımız Nigar ALMANGIZI, Azerbaycan Millet Meclisi Hukuk Politikaları ve Devlet Kuruculuğu Komisyonu Başkanı, Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi Azerbaycan Temsilci Heyeti Üyesi, Milletvekili Ali Hüseyinov'la konuştu.


- Son zamanlar Türkiye'de yapılan gözaltılar ve tutuklamalarla ilgili Azerbaycan'da da çeşitli görüşler ortaya atıldı. Kimileri bunu ulusalcıların tutuklanması, kimileri de darbecilerin etkisiz hale getirilmesi gibi yorumladı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?


- Samimiyetimle söylüyorum, ben bu konuyu derinlemesine araştırmadım. Türkiye bizim için kardeş, dost ülke. Demokratik geleneğe sahip bir ülke. Türkiye'de her zaman demokratik gelenekten gelen laik bir devlet yapısı mevcut olmuş. Konuya bu açıdan bakacak olursak laiklikle ilgili tartışmaların Türkiye'yi herhangi bir krize sürükleyebileceğini sanmıyorum. Fakat her halde toplumda bir rahatsızlık belirdi.


“Türkiye'de başörtülü kızlara eğitim hakkı verilmelidir.”


Türkiye'deki reformalarla, anayasa değişiklikleriyle, özellikle de başörtüsüyle ilgili konularla yakından ilgilendim. Doğrusu endişelendim. Türkiye, Avrupa Birliğine üye olmak niyetinde. Bu tür tartışmalar tabi ki, Batıda bazen farklı algılanıyor. Ben bu konuya saygıyla yanaşmaktan yanayım. Başörtülü kızların eğitim alabilmelerine olanak tanınmalı diye düşünüyorum. Konuyla ilgili Başbakan Erdoğan'ın böyle bir açıklaması olmuştu. Bu açıklamada mantık var. Gerçekten de bu insanlar eğitim almalılar. Onların kendine göre dini inançları var, doğru. Sorun da bundan kaynaklanıyor. Fakat insanların kendi giyim tarzlarını seçebilme hakları da var. Peki başörtülüler okula gitmezlerse ne olur? Burada iyi niyetle hareket edilmeli.
Başörtülü hanımlara eğitim hakkı tanınmalı. Bu konu bir zamanlar Sovyetler Birliği kurulurken sorun olarak gündeme getirilmişti. Fakat şunu da hemen belirtmek isterim, bu tür tartışmalar laiklik ilkesine zarar vermemeli. Konu istenilen düzeyde tartışılabilir ve bir çözüme bağlanabilir. Fakat sanırım ortada farklı niyetler var. Batı dünyası, Avrupa Birliği…oradan gelecek tepkileri de doğal karşılamak lazım.

Bu nefis söyleyişinin devamı ve tüm ayrıntıları röportaj bölümümüzde:

http://www.habername.com/news_detail.php?id=3798

Kaynak:
Bu haber toplam 1126 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri