Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kardeşler Birbirini Buluyor

15 Şubat 2009 / 12:23
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Tataristan'ın Bir Dönem Birbirinden Haberdar Olmadıklarını Belirterek, 'Artık Dünya Değişti. İlişkiler Gelişiyor, Kardeşler Birbirini Buluyor. Her Alanda Yeni İşbirlikleri Kuruluyor' Dedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Tataristan'ın bir dönem birbirinden haberdar olmadıklarını belirterek, ''Artık dünya değişti. İlişkiler gelişiyor, kardeşler birbirini buluyor. Her alanda yeni işbirlikleri kuruluyor'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Korston Otel'de düzenlenen Türkiye-Tataristan İş Forumu'na Tataristan Cumhurbaşkanı Mintimer Şaymiyev ile birlikte geldi.

İki Cumhurbaşkanı, Tataristan'daki yatırım alanlarını, yatırımları, projeleri ve ülkede yatırım yapan Türk firmalarını tanıtan stantları gezdi ve yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Gül, İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, kendisine ve heyetine gösterilen kardeşlik ve misafirperverlik için teşekkür ederek, Şaymiyev'in yaz aylarında Türkiye'yi ziyareti sırasında yaptıkları telefon görüşmesinde ilettiği davete icabet etmekten mutlu olduğunu dile getirdi.

Rusya Federasyonu'na gerçekleştirdiği devlet ziyareti kapsamında dün Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin ile ''faydalı ve samimi görüşmeler'' yaptıklarını anlatan Gül, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin ne kadar çok boyutlu ve derin olduğunu bir kez daha karşılıklı teyit ettiklerini ve daha ileriye götürmek için ortak irade gösterdiklerini belirtti.

Medvedev ile Putin'in Tataristan ziyaretinden memnuniyet duyduklarını kendisine ilettiklerini anlatan Gül, Tataristan ile de kardeşlik, ortak kültür ve tarihe bağlı ilişkilerin mevcut olduğunu söyledi.

Gül, Tataristan'dan Türkiye'ye gelerek Türk vatandaşı olan Tatarlar, Türkiye'den de çalışmak için Tataristan'a gelen ve burayı yurt edinen Türkler olduğunu ifade ederek, ''Bu da birbirimizi tekrar fark ettiğimizi, kucaklaştığımızı gösteriyor. Buna da en çok halklarımız seviniyor'' dedi.

Tataristan Cumhurbaşkanı Şaymiyev'in gerek SSCB döneminde gerek şimdi önemli siyasi roller üstlendiğine dikkati çeken Gül, ''Bir zamanlar ne sizin bizden ne de bizim sizden haberimiz vardı. Artık dünya değişti. İlişkiler gelişiyor. Kardeşler birbirini buluyor. Her alanda yeni işbirlikleri kuruluyor'' diye konuştu.

Tataristan'ın iş hayatıyla ilgili kendisine kapsamlı bilgiler aktarıldığını söyleyen Gül, Tataristan'ın ağır sanayisinin Rusya ekonomisi içinde önemli yer tuttuğunu, dünya ekonomisiyle de ne kadar ilişkili olduğunu bir kez daha gördüğünü belirtti. Gül, ''Bu başarılar Türkiye için büyük sevinç kaynağıdır'' dedi.

Türkiye'nin AB ile bütünleşme sürecine girmiş, süregelen reformlarla güçlü bir ekonomi ve demokrasiye sahip bir ülke olduğunun altını çizen Gül, Türk ekonomisinin Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi olduğunu hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin petrol ve doğal gaz gibi doğal zenginliklere sahip olmadığını, bir çok farklı alanda ekonomik gelişme gösterdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarına, ''Daha çok iş yapın. Ortak hedefler peşinde koşun. Sadece sanayi ve inşaat alanında değil, her alanda...'' diye seslendi.

Üniversitelere ve bilim kuruluşlarına da Tataristan'daki kurumlarla yakın ilişki kurma çağrısı yapan Gül, Tataristan'ın kültür tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, karşılıklı kültürel faaliyetlerin geliştirilmesinin önemini vurguladı.
 
Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri