Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kardeşliği bozacak birşey yapmayın

15.12.2009 09:14
Tokat’ta şehit düşen askerin babası, evine gelen 100 kişilik gruba “Kardeşliği bozacak birşey yapmayın” dedi

Tokat’ın Reşadiye ilçesinde geçen hafta PKK’lı terörist grubun kurduğu pusuya düşerek altı askerle birlikte şehit olan Jandarma Er Cengiz Sarıbaş’ın İstanbul Bahçeliveler’deki evine önceki gece DTP’yi protesto ettiklerini söyleyen 100 kişiyi aşkın grup geldi. Taziyeye geldiklerini söyleyen grubun kendisini omuzlarına aldığı ve onları zorla durdurduğunu anlatan Talip Sarıbaş, şunları söyledi:
SAKİN OLMALARINI İSTEDİK
“Gelenler bana ve eşime ‘Bir emriniz var mı? Ne isterseniz yaparız’ dediler. O anda bir yeri ya da bir kişiyi işaret etsek olay çıkması işten bile değildi. Ne ben ne de eşim gruba herhangi bir isteğimiz olmadığını söyledik. Gelenlerin niyeti belki kötü değildi ama Türkiye’de gelişen olayları görünce sakin olunmasını istedik.”
DEFALARCA DURUN İŞARETİ YAPTIM
Kendisinin de bir çok Kürt arkadaşı olduğunun altını çizen acılı baba “Ne yapsaydım; gruba bir hedef mi gösterseydim? Yapmadım, yapmam da. Oysaki bizden ısrarla ‘Bir emriniz var mı’ diye sordular. Herkesi sakin olmaya çağırıyorum. İtidale davet ediyorum. Sakin olun kırıp dökmeyin, bu iş öyle çözülmez diyorum”
AÇILIMA DESTEK VERİYORUZ
Anne Gülyas Sarıbaş ise grubun gelişini beklemediklerini söyleyerek “Gelenler kötü niyetli değildi ama kötü bir şey de yaşanmasın diye çabaladık” diye konuştu. Oğlunun şehit olmasıyla yeterince acı çektiğini ve üzüldüğünü söyleyen acılı anne şunları söyledi- “Benim canım yanmış. Ama ilk andan beri sakin olmaya çalışıyorum. Demokratik açılıma destek olduğumuzu başından beri söyledik. Yeni Cengizler şehit olmasın diye görüşümüzü açıkladık. Şimdi de kimse tahriklere kapılarak ellerinde satır, bıçak, silahla kimseye saldırmasın. Devletimiz saldırganların hakkından gelir. Kimse kötü bir olaya karışmasın. Herkes sakin olsun” Anne Gülyas Sarıbaş, evde oğlunun askere gitmeden önceki gün kendisi için yaptığı bir mendil bulduğunu söyledi.

Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri