Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kare Kare Rüşvet Skandalı

27.10.2010 11:12
Emniyet birimleri, yüksek yargıda deprem etkisi yaratan “rüşvetî skandalını fotoroman gibi kayda aldı.

Avukat N.O.’nun lideri olduğu organize suç örgütünün Yargıtay’da temyizi görülen 28 ayrı dava dosyasına 'etki' etmesi gizli kamera çekimleriyle tespit edildi.

İstanbul'DAKİ CNR Fuarcılık ile İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) arasındaki davayla ilgili 'rüşvet' iddialarına ilişkin soruşturmada aralarında İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş'ın da bulunduğu 9 kişi tutuklandı. Yalçıntaş, 'yüksek yargı mensubuna rüşvet vermeye iştirak'le suçlandı. Ankara 5'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nce tutuklanan diğer isimler ise İDTM finans Müdürü Resul D., Yargıtay 12'nci Hukuk Dairesi Onursal Başkanı Mustafa O., Avukat Necdet O., Bekir A., Yavuz Ç., Hüseyin U., Avukat Süleyman B. ve İlhan B.

FİRARDAKİLER YAKTI: Reina'nın işletmecisi Mehmet Koçarslan ile bazı şüphelilerin yakalanamaması ve 'delillerin karartılması ihtimali' nedeniyle tutuklama kararı verildi.
İTO bünyesindeki, İDTM Merkezi ile CNR Fuarcılık arasındaki 'tahliye davaları' ile patlayan 'yargıya rüşvet operasyonunda' ilginç detaylar ortaya çıktı. İDTM, CNR'ı  5 ayrı fuar salonundan çıkarmak için Bakırköy'deki mahkemelerde dava açmıştı. İki dava aleyhine sonuçlanan İTO ve İDTM, diğerlerini lehlerine çevirmek için çare aradı. Ve iddialara göre süreç şöyle işledi:

TOPLANTIDAN 'RÜŞVET' ÇIKMIŞ: İDTM yöneticileri, Avukat Necdet O.'ya ulaştı. O., 1,2 milyon TL'ye davaları İDTM lehine çevirebileceğini söyledi. İTO,  yönetim kurulu kararıyla 1,2 milyon lira ödenek ayırdı. 'Avukatlık ücreti' adı altındaki bu ödenek, İDTM Finans Müdürü Resul D. tarafından poşet içerisinde Necdet O.'ya teslim edildi.

300 BİN LİRA BAŞKANA: Avukat O., paranın 300 bin lirasını eski Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Başkanı H.E.'ye verdi. Ancak 6. Hukuk'un İDTM lehine verdiği onama kararı, başkanın emekli olmasının ardından CNR'ın düzeltme talebi üzerine kaldırıldı. DTM yönetiminin bu nedenle N.O.'dan parayı geri istedi.

İŞTE TESLİMAT ANI
DEPREM etkisi yaratan operasyona yol açan 'rüşvet teslimatı' polis kamerası tarafından görüntülendi. Görüntülerde, DTM Finans Müdürü R.D. ile DTM avukatı S.B. avukat N.O.'nun bürosuna girerken görülüyor. N.O. ve R.D., bir süre masada oturuyor. İçeriye, elinde bir şeyler taşıyan bir kişi giriyor. N.O., şahıstan, elindekini masasına bırakmasını istiyor.

Böcekle takip edildim
Rüşvetin organizatörü olduğu iddia edilen Ankara Barosu avukatlarından Necdet O. da suçlamaları reddetti. Necdet O., söz konusu paraları, yaptığı avukatlık hizmetinin karşılığı olarak aldığını belirtti şunları söyledi: Yargıtay 6. Hukuk Dairesi Onursal Başkanı Hasan E.'ye rüşvet verdiğim söyleniyor. O zaman neden suçüstü yapılmadı. Savcıya bunu sordum yanıt veremedi, 'Reisi cumhur olsa yakalarım' dedi. Büroma aldığım televizyondan da 'böcek' (Dinleme aygıtı) çıktı.


İDTM Finans Müdürü Resul D. de ifadesinde, Avukat Necdet O.'yu, TBMM'de bir milletvekili yemeğinde tavsiye sonucu tanıdığını söyledi. Dalkıran'ın ifadesi şöyle: 'Bir banka avukatının 'iyi bir avukat' diyerek kartını vermesi ile Necdet O.'nun ismini duydum. Bürosuna gittim. Ankara'da bir avukata ihtiyacımız vardı. Necdet O.'ya dava için 250 bin TL verdik. 75 bin TL fatura kesilince 180 bin TL geri alındı. Bu, rüşvet iadesi değildir.


Yargıtay 12'nci Hukuk Dairesi eski Başkanlarından Mustafa O. da, kendisinin emekli olduktan sonra hukuki danışmanlık hizmeti verdiğini, bu hizmet kapsamında bazı Yargıtay üyelerini aramış olabileceğini belirtti. Rüşvet suçlamasını reddetti. Oskay, 'Örgüt kurmak', '5 kere yargıyı etkilemek', '7 defa nitelikli dolandırıcılık' suçlamasıyla tutuklandı.

TEFTİŞ KURULUNA İHBAR

Yüksek yargıya ilk kez düzenlenen operasyonun ise 2008 yılında Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'na ulaşan bir ihbar mektubu ile başladı. İhbar mektubunda Yargıtay’ın bazı hukuk dairelerinde görevli yüksek yargıçlara rüşvet verilerek temyiz edilen dosyalara 'onama' ya da 'esastan bozma' kararlarının çıktığı iddia edildi. Adalet müfettişleri mahkemeden karar çıkartarak ihbarda adı geçen hakimlerin telefonlarını dinlemeye aldırdı.  Teknik takibe suç unsuru taşıyan konuşmalar takılınca Adalet müfettişleri dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na taşıdı.

RÜŞVETİN FOTOROMANI

Merkez Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, yüksek yargıdaki rüşvet çarkını saniye saniye görüntüledi. Mahkeme kararı ile rüşvet çetesi lideri olmakla suçlanan avukat N.O.’nun Kavaklıdere’deki ofisine yerleştirilen gizli kamera her şeyi görüntüledi. Soruşturmada N.O.’nun operasyonun başlaması ile birlikte Yargıtay’daki görevinden istifa eden ve “firariî olarak aranan bir kadın memur başta olmak üzere aşk ilişkileri de gündeme geldi. İDTM avukatı Süleyman B., İDTM finans müdürü Resul D. ile çete lideri N.O.’nun ofiste yaptıkları görüşmeler de kamerayla kayda alındı.

PARA DOLU ÇANTA

Avukat N.O. ile İDTM finans müdürü Resul D.’nin Ankara'da para dolu çantayla görüntüledi. Polis Resul D.’nin içinde 1 milyon 200 TL olduğu belirlenen para dolu çanta ile yaptığı buluşmanın görüntüleri delil olarak dosyaya girdi. Paranın 800 bin TL’sinin İDTM avukatları, finans müdürü, avukat N.O. ile aracılar arasında “gizlice" paylaşıldığı, İDTM lehine kararı “esastan" bozan 6. Hukuk Dairesi’nin eski Başkanı H.E.’ye ise 400 bin TL verildiği öne sürüldü. Gizli kamera çekimlerine takılan Yargıtay eski 6. Hukuk Dairesi Başkanı H.E., iki Yargıtay üyesi ile 5 tetkik hakiminin görüntüleri ile dosyadan ayrılarak Yargıtay Başkanlığı’na sunuldu.

YALÇINTAŞ TUTUKLANDI

Emniyet Kaçakçılık Organize Daire Başkanlığı’nca Ankara, İstanbul, Kırıkkale, Zonguldak ve Sakarya'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 29 kişinden 7’si avukat 14’ü polisteki sorgularının ardından serbest bırakıldı. Cumhuriyet Savcıları Mehmet Tamöz ve Hüseyin Kocabey tarafından sorgulanan 3 kişi serbest bırakıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü ''rüşvet soruşturması'' kapsamında İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın da aralarında bulunduğu 9 kişi tutuklandı.
 

Kaynak: Akşam/ Bugün

Bu haber toplam 2022 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri