Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaşıkla indirim kepçeyle zam

16 Ocak 2009 / 09:15
Petrol fiyatı indikçe iniyor ama benzin fiyatları hala aynı yerde sayıyor...
Uluslararası piyasalarda petrol fiyatı 1 hafta içinde yüzde 16.7 oranında gerileyerek 36.28 dolara düştü. Akaryakıt dağıtım şirketlerinin ise bu indirimi görmezden gelerek 95 oktan benzin fiyatlarında herhangi bir indirime gitmemesi tepki çekiyor...

Petrolün hızla düştüğü dönemlerde minik indirimler yapan, biraz arttığında ise zam üstüne zam gerçekleştiren akaryakıt dağıtım şirketleri, yine yaptı yapacağını. Akaryakıt dağıtım şirketleri 1 Ocak’ta 38.33 dolar olan petrolün varil fiyatının 9 Ocak’ta 43.56 dolara çıkmasının ardından 95 oktan benzinin fiyatına 9, mazotun fiyatına ise 11 kuruş zam yaptı. Petrolün varil fiyatı her geçen gün düşüyor.

Son olara dün ABD ham petrolünün varil fiyatı 36.28 dolara kadar geriledi. Ancak akaryakıt dağıtım şirketleri bugüne kadar ne benzin ne de mazot fiyatlarında herhangi bir indirim yapmadı.

KARTELLEŞME VAR
Tüketiciler Birliği Başkanı Nazım Kaya, akaryakıt dağıtım şirketlerinde kartelleşmenin olduğunu söyledi. Piyasanın 5 büyük firma tarafından belirlendiğini, 42 firmanın ise satış yapmasının engellendiğini iddia eden Kaya, “Herkes kâr etmek isteyebilir. Ancak dağıtım şirketleri kanun gereği tüketiciye en uygun fiyatla ve kalite ile benzini satmak zorunda. Bu gerçekleştirilmiyor” dedi.

Akaryakıt dağıtım şirketlerinin rekabete aykırı uygulamalarının Rekabet Kurumu raporu ile belgelendiğini hatırlatan Kaya, ancak bu rapora rağmen EPDK’nın harekete geçmediğini savundu. Kaya, “Kanun gereği EPDK, haksız uygulama gerçekleştiren 5 dağıtım şirketine cirosunun yüzde 5’i oranında ceza kesmeliydi, bu yapılmadı. Daha orta yollu bir çalışma içine gidildi” diye konuştu

ALİ BABA CUMHURİYETİ Mİ ?
Petrolün kıpırdamasıyla benzine 9 kuruşluk bir zam yapıldığını, petrol düşerken indirimden ise kaçınıldığını vurgulayan Kaya, “Akaryakıt dağıtım firmaları benzinde kaşıkla indirip kepçeyle zam yapıyorlar. Bu durum ticaretle bağdaşmaz. EPDK gereğini yapmalı, yapmıyorsa hükümet bu konuda adımlar atmalı. Burası Ali Baba Cumhuriyeti değil. Vatandaşın benzin alma mecburiyeti kötüye kullanılıyor” dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri