Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kassam 8 Siyonist'i Pusuya Düşürdü

12 Ocak 2009 / 18:38
Görgü tanıkları Salatin mahallesinde Cuma gecesi İsrail askerlerinin nasıl pusuya düşürüldüğünü detaylarıyla anlattı.
Gazze'nin kuzeyinde, Beyt Lahiya beldesinin batısındaki Salatin mahallesinde bulunan bir evden dumanlar yükselmeye başladı. Sanki ev, İsrail işgal güçlerinin saldırısına maruz kalmış gibiydi. Ancak olaya şahit olanlar aslında olan bitenin bunun tam tersi olduğunu, tuzağa düşenin İzzettin el-Kassam Tugayları değil, İsrail askerleri olduğunu anlamıştı.

Evi RPG roket yağmuruna tutup makineli tüfeklerle taramasının ardından içeriye giren Kassam güçleri, içerde bulunan İsrail askerlerine ağır kayıplar verdirdikten sonra çekildi.

SAĞLAM PUSU

'Bazı direnişçilerin burada gizlendiği' intibaı verilen evi, önce İsrail askerleri vurdu. Eveden herhangi bir karşılık gelmemesi üzerine de, kontrol ederek ve kendi güvenliklerini sağlayarak, teker teker eve girdiler. En son İsrail askeri de girince, büyük sürpriz başladı. Evi tuzak olarak kullanan ve evin çevresine mevzilenen Kassam Tugayları bir anda ortaya çıktı ve evi önce roket ardından da kurşun yağmuruna tuttu. son olarak da içeri girerek, sağ kalan İsrail askerlerini de öldürdü.

Kassam Tugayları, baskının hemen ardından yaptığı açıklamada, sekiz İsrail askerinin öldürüldüğünü duyurmuştu. Bu baskın ve rakam, evin çevresinde oturanlarla konuşan gazeteciler tarafından da bugün teyid edilrdi. Evet, baskında sekiz İsrail askeri öldürülmüştü.

Görgü tanıkları, kurulması beş dakikadan fazla sürmeyen ve çıplak gözle bile bütün ayrıntılarının görülebileceği tuzağa, İsrail ordusunun rahat düştüğünü, direnişçilerin baskını gerçekleştirdikten sonra eve terkettiğini, İsrail uçaklarının ise kaybı anlayınca, evin çevresine füze ve roket saldırısı düzenlediğini anlattılar.

YARALI VE ÖLÜLER İÇİN AMBULANS

Kara harekatının başlamasının ardından daha iç tarafa doğru kaçan ve Salatin mahallesine gelen görgü tanıkları, İsrail ordusunun, askerleriyle temasının kesildiğini fark edince acilen ölü ve yaralılarını toplamak için bölgeye Apaçi helikopteri gönderdiğini de belirtti.

Kassam Tugayları, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada kendisine bağlı özel bir birimin Salatin mahallesinde kurduğu bir pusuda sekiz İsrail askerini öldürdüğünü açıklamıştı.

Tugaylar sözcüsü Ebu Ubeyde, Kassam Birliği'ne bağlı özel komandolarının civardaki evlerden birine baskın düzenleyerek oranın sakinlerini boşaltan İsrail askerlerini takip ettiğini kaydetmişti. Ebu Ubeyde, operasyon sırasında bir direnişçinin de yaralandığını açıklamıştı.

dünyabülteni
Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri