Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Katliam emrini verenin ilk sözü

08.05.2009 00:40
Katliam emrini verdiği iddia edilen Mehmet Çelebi'nin saldırının ardından gözaltına alınıp götürüldüğü karakolda olay çıkarmış.
Mardin'in Mazıdağ İlçesi Bilge Köyü'nde 44 kişinin katledilmesinin ardından köyde bir yanda yas bir yanda da göç yaşanıyor. Saldırıya gerçekleştirdikleri gerekçesiyle tutuklanan 10 kişinin yakınları evlerini boşaltıp eşyalarını kamyonlara yükleyip göç ediyorlar. Katliam emrini verdiği iddia edilen Mehmet Çelebi'nin saldırının ardından gözaltına alınıp götürüldüğü karakolda öldürdüğü aileden olan bir korucu ile karşılaşınca, "Babanıza gerekeni yaptık. Şimdi gidin cenezelerinizi toplayın" diye bağırdığı belirtildi.

Mazıdağ'ın Bilge Köyü'nde 44 kişinin katledildiği 3 kişinin de yaralandığı saldırıyı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle tutuklanan 10 kişiden 6'sının kardeş, 2'sinin de baba oğul olduğu belirlendi.

Tutuklananlardan S.Ç, M.Ç, Ö.Ç, A.H.Ç, M.S.Ç. ve M.E.Ç'nin kardeş, 14 yaşındaki M,Ş.Ç'nin ise A.K.Ç'nin oğlu, A.Ç. ile A.Ç'nin de diğer tutukluların kuzenleri olduğu öğrenildi. Katliamla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında köyden 2'si ruhsatsız 27 adet otomotik silah toplandı. Bu silahların incelenmeye alındığı belirtildi.

GEREKENİ YAPTIK, GİDEN CENAZELERİNİZİ TOPLAYIN

Bilge Köyü katlimamının emrini verdiği gerekçeyle tutuklananlar arasında bulunan 'Şıh Mehmet' lakaplı Mehmet Çelebi'nin jandarma tarafından yakalandıktan sonra Şeyhan Jandarma Karakolu'na götürüldü. Çelebi, burada öldürdükleri aileye mehsup olan ve karakolda nöbet tutan bir korucuyu görünce, "Babanıza gerekeni yaptık. Şimde giden cenazelerinizi toplayın" diye bağırdığı ortaya çıktı.

Saldırıda ölen Çelebi ailesinden sağ kalan erkeklerin olayın ardından biraya gelerek bir toplantı gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Toplantıda, "Hiç bir karşı harekette bulunmayalım. Öldürenlerin kim olduğunu biliyoruz. Beklemede kalalım" diye karar aldığı belirtildi.


Bu haber toplam 1326 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri