Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Katliamı Abbas Mı Planladı?

29 Aralık 2008 / 19:07
İsrail terör estirerek Gazze'yi kan gölüne çevirirken, saldırıdan Hamas'ı sorumlu tutan Filistin lideri Abbas ile ilgili şok bir iddia ortaya atıldı..


9 Ocak’ta görev süresi dolacak olan Filistin lideri Mahmud Abbas, operasyondan Hamas’ı sorumlu tuttu.

FİLİSTİN lideri Mahmud Abbas, Gazze operasyonundan İsrail yerine Hamas’ı sorumlu tuttu. Reuters’a Mısır’da açıklama yapan Abbas, “Filistinliler bu katliamı engelleyebilirdi. Hamas’a söyledik, ateşkesi bozma dedik. Bizi dinlemediler” ifadesini kullandı.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile Kahire’de görüşen Abbas, daha sonra yaptığı açıklamada, Hamas’a, daha fazla kan dökülmemesi için İsrail’le ateşkes anlaşmasını yenilemesi çağrısında bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebulgeyt de Hamas’ın, Gazze’deki saldırılarda yaralananların tedavi için Mısır’a geçmelerine izin vermediğini söyledi. “Yaralı Filistinliler’in gelmelerini bekliyoruz. Ancak sınırdan geçmelerine izin verilmiyor” diye konuşan Ebulgeyt, bundan kimin sorumlu olduğunun sorulması üzerine Hamas’a işaret etti.

Beyaz Saray’a ve İsrail’e yakınlığıyla bilinen World Net Daily sitesi ise şok bir iddia ortaya attı. Buna göre Abbas’ın operasyondan haberi vardı, hatta 9 Ocak’ta görev süresi dolmadan Hamas’ı devirmesi için İsrail’e baskı yapıyordu.

El Fetih’e teslim

Jerusalem Post gazetesine konuşan bir El Fetih yetkilisi de, Hamas’ın devrilmesinin ardından El Fetih’in Gazze’yi yeniden almaya hazır olduğunu söyledi. Bu da El Fetih’in operasyona örtülü desteği olarak algılandı. Hamas, 9 Ocak tarihinde Filistin liderliği görev süresi dolacak olan Mahmud Abbas’ın bir kez daha başkanlık koltuğuna oturması durumunda onu tanımayacaklarını belirtmişti.
Kaynak:
Bu haber toplam 1212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri