Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Katsayı için STK'lar ayaklandı!

25.11.2009 20:37
Eşit katsayı ile üniversite sınavına gireceğini umut edip bekleyenlere Bayram arifesinde Danıştay’ın verdiği hediye pranga oldu.

28 Şubat’tan bu yana yüz binlerce gencin mağdur olmasına neden olan katsayı uygulamasının devamında ısrar eden Danıştay’a tepkiler çığ gibi.

Danıştay 8. Dairesi'nin, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini durdurmasını Sivil Toplum Örgütleri yarın yapacakları eylemler ile kınayacaklar.

Gelecek sene eşit katsayı ile üniversite sınavına gireceğini umut edip bekleyenlere Bayram arifesinde Danıştay’ın verdiği hediye pranga oldu. Danıştay 8. dairesi daha önce verdiği kararlarda “Sınav sistemini değiştirme yetkisi YÖK’tedir” derken, Katsayı kararında kendi ideolojisini ortaya koyması manidar bulunuyor. Yine Anayasa`nın 42. maddesinde belirtilen, `Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz` hükmünü hiçe sayan Danıştay’a ise tepkiler çığ gibi yükseliyor.

İŞTE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN İLK EYLEM PROGRAMI:

- Memur-Sen, YÖK tarafından kaldırılan Katsayı Uygulamasıyla ilgili düzenlemeyi iptal eden Danıştay’ı protesto eyleminde bulunacak.

TARİH: 26 KASIM 2009, PERŞEMBE
SAAT : 11.00
YER  : DANIŞTAY BAŞKANLIĞI ÖNÜ

- MAZLUMDER’in çağrısıyla Danıştay binası önünde Yükseköğretim Kurulu’nun katsayı kararının yürütmesini Durduran Danıştay’ı Sivil Toplum Kuruluşları protesto edecek.

Yer   : Danıştay Binası Önü
        Zafer Çarşısı Karşısı Sıhhiye
Saat  : 13:00 da
Tarih : 26.11.2009

- Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte katsayı farkını kaldıran kararının yürütmesini oy birliği ile durdurulması Özgür-Der üyeleri tarafından İstanbul’da protesto edilecek.

Tarih: 26 Kasım 2009 Perşembe
Saat : 13.00
Buluşma Yeri: Fatih PTT Önü

Kaynak:
Bu haber toplam 1598 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri